- Reset + PDFPrindi

President Toomas Hendrik Ilves ettevõtlusauhindade galal 9. oktoobril 2014

President Toomas Hendrik Ilves ettevõtlusauhindade galal 9. oktoobril 2014 © Raul Mee (Äripäev)

09.10.2014

Daamid ja härrad, ettevõtlikud inimesed,


Maailm on vastuoluline koht ja me elame vastuolulisel ajal. Lihtne on jagada Eesti era- ja avalikuks sektoriks, Euroopa vastutustundlikuks ja vastutustundetuks ning maailm idaks ja lääneks, vabaks ja mittevabaks, demokraatlikuks ja autoritaarseks. Palju keerulisem on liikuda erinevate sfääride vahel ning tunda end hästi mitmetes kultuurides. Aga just kohanemisvõime ja toimetulek tundmatusega konverteerub majanduses eduks ja konkurentsieeliseks.

Euroopa julgeolekupilt muutus oluliselt varakevadel. Ukraina kriisi alguspäevil helistas nii mõnigi ärevil ettevõtja ka Kadriorgu, et küsida, kas on ikka õige aeg valitsusremondiks. Veel rohkem inimesi on küsinud, mida peaks tegema, kuidas maandada riske?

Parim, mida igaüks teha saab, on saada paremaks oma valdkonnas. Ärimehed äris, töötajad tööl, teadlased teaduses ja poliitikud poliitikas. Eesti on kõige paremini kaitstud, kõige turvalisem siis, kui meie elujärg paraneb.

Ärgem vaielgem selle üle, kumb on olulisem – kas põlevkivisektor või start-up'id. Edu tuleb sealt, kuhu panustatakse teadmisi, aega ja raha. Panuseta pole milleski väärtust. Miski ei sünni ilma meie endi osaluseta. Kõige targemad otsustajad selle üle, kuhu ja kuidas Eesti majandus liigub, olete teie.

Euroopa majanduses tervikuna on keerulised ajad. Need võivad pikemaks ajaks püsima jääda. Suurt hoovust väljastpoolt, mis meid erilise vaevata edasi kannaks – nii nagu Euroopa Liiduga liitumise järel kümme aastat tagasi – ei ole niipea oodata.

Siiski, Euroopa on endiselt maailma kõige ostujõulisem turg. Sellises mitmekülgses keskkonnas on iga ettevõtja otsus, millisele turule minna; millist kaupa või teenust pakkuda. Ja maailm ei pea piirduma ainult Euroopaga.

Mulle on noorte tehnoloogiaettevõtted südamelähedased mitte lihtsalt sellepärast, et mulle meeldib uus tehnoloogia. Nad peaaegu kunagi ei küsi midagi riigilt; nad kasutavad võimalusi, mida infotehnoloogia lõputult pakub. Nende silm on turul ja uue nõudluse otsingutel.

Ma väga sooviks, et suhtumine, mida näen vastloodud ettevõtetes – kus ollakse valmis jagama nii edu kui ebaedu – kanduks üle kõikidesse sektoritesse.

Konkurents kodus ja koostöö välisturgudel ei välista teineteist. Hoopis olulisem on käia ajaga kaasas. Infotehnoloogia on tänaseks oluline osa kõigest. Tõelised tegijad, mistahes erialal, peavad olema tulevikus ühtlasi IT-spetsialistid, et konkurentsis läbi lüüa. Olgu kodus või välismaal.

President Obama ütles meie kohtumisel kuu aja eest, et ta tuli Eestisse sellepärast, et Eesti võistleb endast raskemate kaalukategoorias. See ilus kujund on kompliment meie viimase kahe kümnendi arengutele. Aga see on ka lihtne tõsiasi. Eesti saab olla suurem vaid väljastpool Eesti piire. Täna saame siin laval loodetavasti näha mitmeid näiteid sellest, kus rahvusvahelises konkurentsis pistetakse rinda endist mitmeid kordi suurematega.

Seda saab ka teisiti mõtestada. Mitmed riigid on viimastel aastakümnetel jõudnud olukorda, mida iseloomustatakse mõistega middle income trap (keskmise sissetuleku lõks). Vaesest keskmikuks on lihtsam saada kui keskmikust jõukaks riigiks. See viimane on õnnestunud vähestel. Tähendab, Eesti lahendab ülesannet, mis pole õnnestunud paljudel suurematel.

Vabariigi aastapäeval tõdesin, et "mis tõi meid siia, meid enam edasi ei vii". Maailm on muutunud, töö- ja ärielu muutub. Töökohad muutuvad, paljud neist paratamatult kaovad. Selleks et kohaneda, on kõigi erialade esindajatel vaja tunda ka infotehnoloogiat. Nagu ütlesin oma 24. veebruari kõnes: isesõitvad autod on juba reaalsus. Mercedes Benz juba lanseeris automaatse maanteepiloodiga, sisuliselt isejuhtiva veoki. Tähendab, aeg, mil autod sõidavad juhita, pole enam kauge tulevik, see on homne päev. Ja sarnased muutused toimuvad ka mujal. Täna, praegu.

Otsigem siis üheskoos teed, mis viib edasi, sõltumatult sellest, kas töötame avalikus või erasektoris. Ma ei kahtle, et teie siin saalis olete sellel teel eesminejad. Jõudu teile selleks.

Lõpetuseks. Näen maailma vägevaid väisamas Eestit seetõttu, et siin on midagi, mida igal pool ei ole – palju talendikaid inimesi, töökust ja ettevõtlikkust. Meil on, mille üle uhked olla. Seega tunnustan kõiki tänaseid auhindadele pürgijaid, nominente ja võitjaid.