- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves Eesti kodakondsustunnistuste kätteandmisel Narva Hermanni linnuses 21. oktoobril 2014

21.10.2014

Kallid Eesti kodanikud, head sõbrad, armsad lapsed.


Meie kõigi ühine pere – Eesti kodanike pere – on tänu teile taas suuremaks kasvanud ja Eesti on suuremaks saanud. Riigipeana ma tänan teid ja ütlen tere tulemast.

Kodakondsus pole sund, see on vaba tahte avaldus. Äratundmine, et nii on parem, et nii on õige. See on arusaam, mida olen ühes tänavuses intervjuus kirjeldanud iga Eesti elaniku vaba volina jääda venelaseks või ukrainlaseks, ent teha seda ennast Eestile ja eestlastele vastandamata. Eesti kodanikuna.

Leian, et Eesti kodakondsus võiks olla iga siin elava inimese soov, kui ta peab Eestit koduks ja oskab hoida väärtusi, millele Eesti toetub. Kodakondsus omakorda loob talle uued võimalused tööalaseks ja miks mitte ka poliitiliseks eneseteostuseks.

Iga inimene Eestis peab meile tähtis olema. Oleks hoolimatus iseenda vastu jagada siin rahvast omadeks ja võõrasteks, olgu aluseks rahvus või maailmavaade. See on üks põhjusi, et juba aastaid tagasi tegin ettepaneku lõpetada sõna "muulane" kasutamine ning rääkida eestivenelastest, eestiukrainlastest ja teistest samamoodi, nagu meie keelepruugis on rootsieestlased, soomerootslased, baltisakslased. Minu enda sõnavaras ei ole "muulasele" kohta.

Olen kindel: Eesti on maailma kõige parem paik, kõige atraktiivsem riik. Mul on hea meel, et sedasama olete oma otsusega kinnitanud ka teie. Maailm on valikuid täis, aga teie valisite Eesti.

Igaühel teist ja teie vanematest on kindlasti selleks oma põhjus. Teil on siin juured. See on teie kodu. Aga on midagi veel. Eestis saab end tunda vabalt. Eestis saab elada ja õppida oma emakeeles ning oma usus ja veendumusis. Saab elada hirmuta, et keegi tuleks kiusama.

Sellest kõigist arutles möödunud nädalal ajalehes Sirp siin elav ja vene keeles kirjutav 39-aastane kirjanik Roman Fokin, ehk P.I. Filimonov, kes lõpetas Tallinna 26. Keskkooli ja õppis siis Tartu Ülikoolis inglise filoloogiat. Ma tsiteerin teda: "Eesti riigi mõte, Eesti riigi sisu seisneb selles, et mul isiklikult oleks mõnus, mugav ja huvitav siin (ja üleüldse) elada."

Eesti on küll väike, ent võibolla just tänu sellele pakub täiesti uskumatuid võimalusi ja lugusid. Igast andest võib siin suure tõenäosusega saada üldrahvalik, mõnest koguni ülemaailmne kuulsus. Igaühel teist on võimalus saada Eesti ja seejärel maailma parimaks. Muidugi on see võimalik ka mujal kui Eestis, aga siin on lihtsam, sest keskkond soodustab. Kasutage need võimalused ära. Eesti pakub selleks tuge.

Veelkord palju õnne. Ma tänan.