- Reset + PDFPrindi

"Valgetähesadu tunnustab kultuurirahvast", Virumaa Teataja, 5. veebruar 2015

05.02.2015

Eva Samolberg-Palmi


Tänavu saavad presidendilt teenetemärgi päris mitu inimest, kes rohkem või vähem Lääne-Virumaaga, eriti aga Rakvere teatriga seotud.

Virumaa Poistekoori endine dirigent Hirvo Surva, kelle kuuerevääri hakkab ehtima Valgetähe III klassi teenetemärk, ütles, et tähelepanu tema tegemistele ja selle hindamine on väga meeldiv. "Laulupeojärgsel aastal on eriti hea meel, et seda liikumist märgatakse ja tunnustatakse. See on tunnustus kõigile laulupeoga tegelevatele inimestele," lisas Surva.

Valgetähe IV klassi teenetemärgi saab rinda Rakvere teatris toimuva teenetemärkide jagamise tseremoonia lavastaja, teatri peanäitejuht Üllar Saaremäe. "Mul on siiralt hea meel, eriti rõõmus olen seltskonna üle, kellega ma koos autasustatavate nimekirjas olen," kõneles Saaremäe.

Tõepoolest – lisaks mehe enda headele tuttavatele saavad tänavu presidendilt Valgetähe teenetemärgi rinda omaaegne Rakvere teatri juht Peeter Jalakas, siin näitlejatena töötanud Leida Rammo ja Feliks Kark ning Rakvere teatri otsekui oma südameasjaks võtnud kriitik Pille-Riin Purje.

"Soovin õnne Üllar Saaremäele," ütles Valgetähe viienda klassi teenetmärgi pälvinud teatrikriitik Pille-Riin Purje. "Esimene mõte oli, et minuga ei saa niisugust asja juhtuda, ikka teistega.

Aga kui see tähendab teatriraamatute tunnustamist, on mul väga hea meel, et kaduva kunsti jäädvustamist väärtustatakse. Teatrist kirjutamine ei tundu ju väljapaistva tegevusena," kõneles Purje.

Kohaliku elu edendamise eest Valgetähe V klassi teenetemärgi pälvinud ansambli Lahemaa Rahwamuusikud üks asutajaid ja 40 aastat selle eestvedaja olnud Viivi Voorand, Lahemaa torupillifestivalide korraldaja, Haljala gümnaasiumi õpetaja, võttis uudise riiklikust tunnustusest vastu sügava ohkega.

"Tuttavad on juba sõnumeid saatnud ja õnnitlenud, aga ma ei saanudki aru, mille eest," ütles Voorand.

Tegus rahvamuusik ise sellise au osaliseks langemist ette näha polnud osanud, sest ei ole kunagi teinud tööd märkide pärast.

Kultuuritöötajana jookseb Viivi Voorannal praegu 51. aasta. "Kui saaks päeva pikemaks, teeks veel midagi," ütles ta ja andis kindlalt mõista, et ei kavatse ka pärast teenetemärgi kättesaamist loorberitele puhkama jääda.

Pärast rabavast uudisest toibumist kavatseb Voorand aga rahvariideid korrastama asuda, et presidendi ette viisakalt ilmuda. "Nii lühikese ajaga kahjuks uusi käiseid tikkida ei jõua," muretses ta.

Üllar Saaremäe pidas väga oluliseks seda, et riiklike autasude üleandmine toimub Rakvere teatris ja ajal, mil teater tähistab oma 75. sünnipäeva. "Kolmveerand sajandit tagasi president Pätsi poolt kingitud lühtrid on siiani laes," sõnas ta.

"Eesti tänab ja tunnustab teenetemärkidega erinevate elualade inimesi nii kodumaal kui ka kaugemal, kelle igapäevane pühendumus oma tööle, oma kutsumusele ning seeläbi Eesti paremaks muutmisele väärib meie riigi kõrgeimat tänu," kirjutab president Toomas Hendrik Ilves teenetemärkide andmise otsuses.

President Ilves annab teenetemärgid – tänavu on neid 99 – üle iseseisvuspäeva eel, 23. veebruaril Rakvere teatris pidulikul üritusel "Eesti tänab".