- Reset + PDFPrindi

"Tunnustus kaheksale ettevõtjate. Sunnib rohkem pingutama", Äripäev, 5. veebruar 2015

05.02.2015

Virge Haavasalu, Marta Jaakso


Tänavused ettevõtjatest teenetemärgi saajad võtavad seda kui tunnustust kogu meeskonna tööle.

Ettevõtjate tunnustamist ja toetamist võiks nende hinnangul rohkem olla.

Eesti Vabariigi 97. sünnipäeva eel tunnustab president Toomas Hendrik Ilves 99 inimest riikliku autasuga. Teiste seas annab president Eestile osutatud teenete tunnustamiseks teenetemärgi ka kaheksale ettevõtluse edendajale.

Eesti tiibklaverite tootja Estonia Klaverivabrilcu omanik Indrek Laul on väga tänulik teenetemärgi saamise eest, öeldes, et see on tunnustus kogu meeskonna tööle. "Need on tublid klaverimeistrid ja tublid inimesed, kes on Eesti klaveriehitust edasi viinud ja niivõrd suure tuntuse Estonia klaverile teinud," ütles Laul.

Presidendilt sai teenetemärgi ka Pärnumaa Koonga valla Mätiku talu peremees Aivar Pikkmets, kes on tuntud mahetootja. Pikkmets ütles, et teenetemärk tuli talle üllatusena. "Tegelikult ma pean seda tunnustuseks maaelule. Ma julgen seda võtta kui tunnustust kogu oma perele ja külale, kus ma elan," sõnas ta.

"Ma olen väga rõõmus, pean veidi toibuma," kirjeldas ettevõtja Leida Kikka telefonis tundeid, kui kuuhs uudisest presidendilt teenetemärgi saamisest. Kikka on Eesti kapitalil põhineva pikaajaliste jalatsitootmise traditsioonidega Samelini enamusomanik.

"Nii palju on veel tegemata*. Kikka ütles, et oli väga üllatunud. "See tuli liiga vara. Nii palju on veel tegemata. Aga teisest küljest kohustab see sellevõrra rohkem," ütles Samelini juht.

Mis siis on veel tegemata? "Tahaks minna ekstreemsetele turgudele Skandinaavia ja Balti turgude kõrval," vastas Kikka, tuues näiteks Pakistani Aasias ja Botswana Lõuna-Aafrikas. Kuna ettevõte on osalenud kaitseväe riigihangetel ja valmistab militaarjalatseid erinevatele NATO armeeüksustele, siis on tema sõnul mõneti selline kogemus ka selletaolistelt turgudelt olemas.

"Presidendi antav teenetemärk kohustab veelgi enam pingutama ja tulemusi saavutama," ütles Kikka.

Kas president tunnustab piisavalt ettevõtjaid? Laul ütles, et teenetemärgi andmine on kahtlemata väga suur tunnustus, ent ettevõtjaid peaks veelgi enam toetama ja tunnustama. "Ma arvan, et väga paljusid ettevõtjaid peaks toetama ja tunnustama. See on see, kust raha riigile tuleb, mida me pärast saame laiali jagada. Ma ei mõtle ainult teenetemärke," rääkis Laul.

"Need, keda ma siin näen, on kõik väärikad inimesed. Ettevõtjate valik on alati seotud ka riskiga," vastas kõrgtehnoloogilisi seadmeid valmistava Viljandimaa firma

Bestra Engineering juht ja üks omanikke Hellar Mutle.

"Ettevõtlus on teadupärast selline valdkond, kus täna võid sa olla edukas, homme aga sattuda sellisesse olukorda, kus väga hästi ei lähe," lisas ta. Kahtlemata tuli tunnustus Mutlele enda sõnul ootamatult ja valmistas siirast rõõmu.

Eelmisel aastal sai presidendilt teenetemärgi 11 ettevõtjat, veel aasta varem kõigest neli.

"Eesti tänab ja tunnustab teenetemärkidega erinevate elualade inimesi nii kodumaal kui ka kaugemal, kelle igapäevane pühendumus oma tööle, oma kutsumusele ning seeläbi Eesti paremaks muutmisele väärib meie riigi kõrgeimat tänu," kirjutas president Ilves teenetemärkide andmise otsuses.

Riigivapi I klassi teenetemärgi saab Euroopa Komisjoni kahekordne asepresident Siim Kallas, Riigivapi II klassi teenetemärgi Eesti peaminister aastail 2005-2014 Andrus Ansip ja Riigivapi III klassi teenetemärgi õiguskantsler Indrek Teder.