- Reset + PDFPrindi

"Eesti tänab: teenetemärk mitmele tuntud saarlasele", Saarte Hääl, 5.veebruar 2015

05.02.2015

Raido Kahm


President Toomas Hendrik Ilves annab Eesti Vabariigi 97. aastapäeva eel Eestile osutatud teenete tunnustamiseks riikliku autasu 99 inimesele, kelle hulgas on ka mitu saarlast.

Valgetähe IV klassi teeneteristi pälvivad Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro ja Roomassaares tegutseva laevaehitusfirma Luksusjaht omanik Lennart Alpstål. Rootsist pärit, kuid aastaid Saaremaal elanud ettevõtja on toetanud ka kohaliku elu ja hariduse arengut.

Ajakirjandusega suhtlemisest hoiduvast mehest, kes on viimastel aastatel kerkinud Tallinna börsi suurimaks erainvestoriks, kirjutasime portreeloo läinud aasta 31. detsembril ilmunud Saarte Hääles.

"Kui tegutsen siin riigis, siis tahan ka kohalikesse ettevõtetesse investeerida," nentis Alpstål mullu kevadel Nordeconi aktsionäride korralisel üldkoosolekul, et tal on Eesti ettevõtluskeskkonda usku.

Äripäeva eelmise aasta nn rikaste TOP-is on Lennart Alpstål 65. kohal, tema varanduse suurus on tabeli andmeil 34,2 miljonit eurot.

Valgetähe V klassi teeneteristi pälvib represseeritute eestseisja, Memento Saare maakonna ühenduse ja Eesti Memento liidu loomise ja tegevuse üks eestvedajaid Rein Väli. "Ma usun, et see ei ole ainult minule, vaid oleks igale Eesti kodanikule südantsoojendav asi," ütles Rein Väli eile Saarte Häälele. "Mul on tunnustuse üle väga hea meel."

Rein Väli on Mementoga olnud seotud 25. märtsist 1989. "Siis mind pandi eestseisjaks. Vahepeal olin neli aastat Saaremaalt ära, tööl Tallinnas, siis otseselt Saaremaa Mementoga ei tegelenud, aga ma olin ikkagi juhatuse liige. Nii et ma olen ikkagi 26 aastat selle teemaga tegelenud," lisas ta.

Valgetähe IV klassi teeneteristi pälviv Viljar Aro on nii üleriigiliste miniteadus- ja teatripäevade kui ka lauluvõistluste korraldamise poolest tuntud Saaremaa ühisgümnaasiumi kauaaegne direktor. Mullu novembris tunnistati Aro Tartus toimunud hariduskonverentsil ja -messil aasta haridusjuhiks.

"Keegi on kusagil öelnud, et edu ei ole mitte autasu, mis sulle antakse, vaid usaldus. Küllap kõik sellised tunnustused on hea märk sellest, et valdkond, milles tiitel antakse, on oluline, ja inimesest, kellele see antakse, on olnud kasu selles valdkonnas," ütles Aro siis Saarte Häälele antud usutluses.

Valgetähe teeneteristi pälvivad ka Saaremaa juurtega teatrikriitik, paljude teatrilooliste raamatute autor ja Raadioteatri toimetaja Pille-Riin Purje ning filmilooja Veiko Õunpuu, kelle tuntud filmid on "Tühirand", "Sügisball", "Püha Tõnu kiusamine" ja "Free Range".