- Reset + PDFPrindi

" Ühele oodatud, teisele üllatus", Järva Teataja, 5. veebruar 2015

05.02.2015

Silvi Lukjanov


Kui presidendilt teenetemärgi saav doonor Taimi Allas teadis tunnustust oodata, siis Koerus ja Põltsamaal tehast omavale Konesko ASi juhile Mart-Järvo Hirtentreu­le tuli uudis autasust üllatusena.

Presidendilt Eesti Punase Risti teenetemärki vastu võttev klienditeenindajana töötav türilane Taimi Allas on loovutanud verd 150 korda ja aidanud nõnda ligi 450 inimest. «Et verekeskusest anti mulle juba mitu kuud tagasi märku, et mind võidakse tunnustada, ei tule teenetemärk mulle üllatusena,» ütles ta.

Ligi 40 aastat doonor olnud Allasel on vereloovutusest kujunenud harjumus. «Kui pikk vahe jääb sisse, tunnen end halvasti ja pean kohe minema verd andma. Nii on see teenetemärk mul juba teine,» selgitas ta.

Allas loovutas 150. korda verd eelmise aasta novembris ja saab oma vanuse tõttu seda teha veel sügiseni.

Verekeskuse kommunikatsioonijuhi Kaidi Kasenõmme teada on nii staažikaid naisdoonoreid Eestis vähe.

Eesti erakapitalil põhineva Konesko ASi juhatuse esimees Hirtentreu hakkas teenetemärgist kuuldes esmalt uurima, kas uudis ikka vastab tõele. «Tabasite mind telefoni teel just nõupidamiselt väljumas. Mille eest mind tunnustati?» oli tema esimene küsimus.

Mõne aja pärast ütles Hirtentreu uuesti, et presidendilt tunnustada saada on täiesti ootamatu, kuid absoluutselt meeldiv üllatus. «Pean tunnustust 1992. aastast tehtud töö eest õiglaseks, sest oleme loonud paljudele inimestele ja peredele võimalusi. Mõnus tunne, et seda on märgatud!» lausus ta.

350 töötajaga ettevõtte juht Hirtentreu andis teenetemärgist teada esimesena oma abikaasale. «Nainegi nentis, et õige otsus. Ka töökaaslaselt sain õnnitluse. Nii et täna on ilus päev!» sõnas ta.

Pikki aastaid koos pojaga Konesko ASi juhtinud Alvar Hirtentreu pidas presidendi teenetemärki väärikaks autasuks. «President tegi Mardile kui kingituse homse sünnipäeva puhul,» lisas ta.

Konesko AS on olnud ka Järvamaal hinnatud. Eelmisel aastal pälvis ettevõte Järvamaa parimate ettevõtete tunnustamisel suurettevõtete seas teise koha.

2009. aastal võitis Konesko AS piirkonna edendaja tiitli kui Koeru piirkonna elu edendaja aastate jooksul.

Koeru vallavanem Aldo Tamm pidas valla suurima maksumaksja tunnustust igati asjakohaseks. «Oleme uhked, et nii eeskujuliku tootmis- ja suhtluskultuuriga ettevõte asub maakohas ja veel meie vallas,» lausus ta.

President Toomas Hendrik Ilves annab 99 teenetemärki kätte iseseisvuspäeva eel, 23. veebruaril Rakvere teatris pidulikul üritusel «Eesti tänab».