- Reset + PDFPrindi

Vabariigi President: ühinemine Schengeni viisaruumiga on paljudele suur võimalus

''Schengeni viisa- ja õigusruumiga ühinemine peab lõplikult võtma meilt ääremaa tunde, muidugi juhul, kui me ise pingutame,'' ütles Valgamaa visiidil viibiv president Toomas Hendrik Ilves täna Valga-Valka piiripunktis.

Valga-, Võru-, Viljandi- ja Pärnumaa Läti-poolne äär ei ole alates 21. detsembrist – kui Eesti ühineb Schengeni ühisruumiga – enam Eesti serva peal, vaid Euroopa Liidu sisemaa, hindas riigipea.

''Loodan, et omavalitsused ja ettevõtjad kasutavad tarmukalt Schengeni võimalusi,'' ütles president Ilves, tuues näiteks nn Lüübek-Narva koridori või Pskov-Livoonia euroregiooni.

Rääkides siseturvalisusest rõhutas riigipea vajadust kompenseerida piirivalve nähtav kadumine Eesti-Läti piirilt.

''See tähendab kahe maa politsei, eriteenistuste, tolli- ja maksuametnike ja endiselt ka piirivalvurite väga tihedat koostööd,'' sõnas president Ilves. ''Ja loomulikult peab see riskide maandamise koostöö olema mitte ainult Eesti-Läti vahel, vaid võimalikult laiaulatuslikult rahvusvaheline.''

Piirikontrolli kaotamine Eesti-Läti piiril peab jätma meile valmisoleku see kontroll vajaduse korral ajutiselt taastada nagu on Euroopa Liidus ka juhtunud, ütles riigipea, vastates küsimusele, mis saab praegustest piiri- ja tollihoonetest.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229