- Reset + PDFPrindi

Paljude probleemide lahendus on veelgi tihedam koostöö, mitte eraldumine – president Ilves Müncheni julgeolekukonverentsil

14.02.2016

Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilves hoiatas Müncheni julgeolekukonverentsi nn Euroopa õhtusöögil, et oleme tunnistajateks maailma muutumisele mitte isegi päevade, vaid tundidega, pidades silmas välisagressiooni Ukrainas ja sõda Süürias ning Vahemere piirkonnast lähtuvat rändelainet.

"Paljude jaoks liiga kiirelt muutuvas maailmas on palju ka neid, kes sooviksid üleilmastumisele ja üha suuremale vastastikusele sõltuvusele vastata rahvusliku endassetõmbumisega. Eraldumine ei ole aga tänases maailmas lahendus. Vastupidi, praegustele väljakutsetele saab vastu seista ainult kõikide sarnaselt mõtlevate jõudude koostöös," rõhutas president Ilves, kes kõneles Müncheni julgeolekukonverentsil ka EL-USA vabakaubanduse ja julgeoleku seostest.

Ta ütles kaubandusteemalisel arutelul, et tihedam Atlandi-ülene majanduskoostöö on ühemõtteliselt nii Euroopa Liidu kui ka Ameerika Ühendriikide huvides ning ühtlasi osa tugevama julgeoleku alusmüürist.

Oodatult räägiti Müncheni julgeolekukonverentsil seekord palju Lääne ja Venemaa suhtlemise vajadusest, hoidmaks ära konfliktide edasist teravnemist. Ühelt poolt tugevdatud heidutus, teisalt dialoog – sellist lähenemist pidasid vajalikuks teiste hulgas Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier ning NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Teisalt oleks mitmete arvates Läänel vaja selgemat poliitikat Venemaa kui agressori suhtes. Dialoog, ainult dialoog, ei ole poliitika – öeldi Münchenis korduvalt.

"Venemaa, kelle tegevus on toonud maailma mitmeid vägivalla ja rahvusvahelise õiguse rikkumisega seotud probleeme, serveerib nüüd ennast vältimatu osana nende lahendusest," tõdes president Ilves erinevaid lähenemisi kommenteerides.

"Süüria konflikti erinevate osapoolte rahuläbirääkimised Genfis algasid vaid õige pisut enne, kui nad peatusid 3. veebruaril, sest üks riik otsustas asuda pommitama Aleppot. Venemaa on asunud kasutama rahuläbirääkimisi hübriidrelvana, mis on eriti küüniline," ütles Eesti riigipea.

Kommenteerides USA ja Venemaa välisministrite vahel Münchenis kokkulepitud Süüria vaherahu, tunnistas president Ilves, et kuigi 17 riiki on teinud olukorra leevendamiseks tõsise jõupingutuse, ei ole temal kokkuleppe pidamisse täit usku.

"Vaherahu, mis algab nädala pärast tähendab, et enne jõuab veel palju juhtuda ning opositsiooni kantsi sihikindel pommitamine võib tähendada Euroopale kümneid tuhandeid uusi põgenikke," sõnas ta.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond