- Reset + PDFPrindi

President Ilves sõnastas Müncheni julgeolekukonverentsi arutelul tänapäeva peamised küberprobleemid

12.02.2016

President Toomas Hendrik Ilves, üks Müncheni 52. julgeolekukonverentsi küberjulgeoleku eelürituse kõneleja, andis ligi 500 inimese ees küberjulgeoleku algkursuse, rääkides kübermaailma kolmest peamisest probleemist.

Enim põhjustab avalikkusele muret isikuandmete salajasus, hoolimata asjaolust, et nutirakenduste või sotsiaalvõrgustike kasutamise kaudu on inimesed ise nõus olnud osaliselt oma privaatsusest loobuma, tõdes president Ilves.

Tema sõnul on teine, aina olulisemaks muutuv probleem võrgus liikuvate andmete terviklus, st andmed on autentsed ega ole volitamata muudetud. Terviklus muutub üha olulisemaks nn värkvõrgu ehk asjade interneti levikuga, sest keegi meist ei soovi, et võrku ühendatud masinad neile ettesöödetavate valeandmete tõttu ettearvamatult käituma hakkaksid.

Kolmandaks nimetas president Ilves andmete kättesaadavuse tähtsust, meenutades Eesti e-teenuste vastu sooritatud teenusetõkestusründeid kevadel 2007, mille tulemusena muutusid e-teenuseid pakkuvad veebilehed inimestele ajutiselt kättesaamatuks.

Koos Eesti riigipeaga olid laval Google'i turvalisuse ja privaatsuse eest vastutav Gerhard Eschelbeck, USA välisministeeriumi küberkoordinaator Christopher Painter, Interneti turvalisuse Keskuse (USA) president Jane Holl Lute ja Islandi parlamendi liige Birgitta Jonsdottir.

Täna hommikul juhatas president Ilves sisse East-West Institute'i korraldatud küberjulgeoleku ümarlaua, kus osales 30 maailma juhtivat kõrgetasemelist kübereksperti valitsustest, ettevõtetest ja valitsusvälistest organisatsioonidest üle maailma. Seal räägiti rahvusvaheliste kokkulepete vajadustest küberruumi reguleerimiseks, kuivõrd probleemid on piiriülesed ning sellest, et sellised kokkulepped ei sünni era- ja valitsussektori koostööta. Eesti riigipea kutsus poliitikuid tegema koostööd tehnikutega ja vastutama kübemaailma reguleerivate kokkulepete sünni eest.

President Ilves kohtus täna Münchenis ka TCP/IP tehnoloogia väljatöötaja Vint Cerfiga, keda peetakse üheks "interneti esiisaks" ja nimetatakse tehnoloogiaevangelistiks ning kelle teadustööd on kasutatud Eesti e-riigi ülesehitamisel.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond