- Reset + PDFPrindi

"Ilves: EL-i mõju säilitaks loobumine protektsionistlikust hoiakust", BNS

13.12.2012

President Toomas Hendrik Ilvese hinnangul aitaks Euroopa Liidu mõju maailmas säilitada loobumine protektsionistlikust hoiakust ning tihedam koostöö Euroopa, Ameerika Ühendriikide ja Kanada vahel.

"Esmaspäeval [10. detsembril] ilmus Financial Timesis USA 16 julgeoleku- ja luureasutuse prognoos aastaks 2030. Seal öeldakse, et tõusev on Aasia ja ka Ameerika jääb maailmas oluliseks, aga ei ole enam juhtriik," ütles Ilves intervjuus BNS-ile.

Presidendi hinnangul peaksid Euroopa Liit, Ameerika Ühendriigid ja Kanada pürgima tihedama lõimumise suunas, kuna neid ühendavad ühised demokraatlikud väärtused.

"Tuleb loobuda protektsionistlikust ja upsakast hoiakust, mis on olnud mitmes Euroopa riigis ja pürgida selles suunas, et tõesti teha vabakaubandustsoonid, Transatlantic Free Trade Area. USA-s ja Euroopas on kokku umbes 800 miljonit inimest, mis on ikkagi vaid kaks kolmandikku Hiinat, aga see turg on piisavalt suur, et me jääksime majanduslikuks jõuks. Killustumine ja protektsionism, mida me näeme Euroopa sees, takistab siiamaani teenuste vaba liikumist," nentis riigipea.

Ilves tõdes, et kui riik on protektsionistlik, siis üldiselt käib selle riigi majandus alla.

"Ja kui Euroopa Liit on seestpoolt endiselt protektsionistlik ning kaupade ja teenuste vaba liikumine ei toimi, siis toob see endaga kaasa probleemid. Näiteks võib tuua Venezuela, mis oli kunagi üks maailma juhtivaid kohviriike ja on nüüd mitu aastat järjest kohvidefitsiidis," märkis Ilves.