- Reset + PDFPrindi

"President Ilves: üleolev suhtumine, tõe varjamine ja üksinda otsustamine on lubamatu", Delfi

15.11.2012

Demokraatia ei ole Eestis kaaperdatud, kuid suhe võimu ja rahva vahel vajab korrastamist, leiab president Toomas Hendrik Ilves.

"Üleolev suhtumine, tõe varjamine, et mitte öelda valetamine ning paljusid inimesi puudutavate küsimuste otsustamine ilma neid inimesi kaasamata on lubamatu," ütles Ilves Vikerraadio saates Reporteritund.

Ilvesel on hea meel, et Harta 12 kiri on sundinud ka võimulolijaid tunnistama, et midagi on valesti. "Valitsuse moodustamine ei anna õigust ainutõde välja kuulutada," ütles Ilves.

Samas seda, et demokraatia on kaaperdatud, Ilves ei arva. "See on väike liialdus. Inimesed peaksid vaatama laiemalt ümberringi - Lääne-Euroopas on samuti tõusud ja mõõnad. Kui mõnes riigis läheb asi hulluks, tulevad reformid ning mitte ainult valitsemise alal. Seepärast ongi demokraatia edukas, et võimaldab teha muudatusi," ütles Ilves.

Eesti demokraatia toimimisviisi tasub presidendi sõnul usaldada. "Kui Harta üle arutama hakkame, võime leida lahendusi. Juba mitu inimest valitsevate erakondade seast on probleeme tunnistanud, et probleeme on ja see on väga hea märk" usub Ilves.

"Olen juba kuus aastat rääkinud, et tuleks rohkem kaasata vabaühendusi, valitsemine Eestis ei võta kodanikuorganisatsioone piisavalt arvesse," rääkis Ilves.

Ilves leiab, et inimesed ei peaks maailma liiga lihtsustatud pilti Eesti ühiskonnast. "Pole isegi presidendi koht arvata, mida mõni erakond peaks tegema. Erakond peab ise suutma seda otsustama," ütles Ilves.


Artikkel Delfi veebilehel.