- Reset + PDFPrindi

"Aitäh, Maaleht", Maaleht

© Andres Putting (Delfi)

04.10.2012

President Toomas Hendrik Ilvese tervitus Maalehe 25. sünnipäevaks.

Viimase kahekümne viie aastaga on Eestis kadunud paljud ajalehed, osa on ühinenud ja osa alles jäänutest kaotab jätkuvalt lugejaid. Maaleht – suurima trükiarvuga nädalaleht – aga püsib, kindlalt nagu korralikult vakku vajutatud adratera.

Nii on Maaleht iseseisvuse taastanud Eestis üheks kinnituseks, et lugeja vajab arukat trükiajakirjandust, oskab seda hinnata ja paberlehtede aeg ei olegi veel möödas, rääkigu skeptikud mida tahes.

Maaleht on osanud hoida enda arukust. Aitäh. Sest aruka, hea ja usaldusväärse ajakirjanduse vastandiks oleks pealiskaudsus, enesekindel ehk hoolimatu kiirustamine ning äritegevust esiplaanile seadev klikkide püüdmine. Aga see ei ole enam ajakirjandus, mille üle võime uhkust tunda. See pole enam parlamendi rõdul istunud mõjukas neljas seisus, mille üle Euroopa mitmed mõtlejad on uhkust tundnud ning pidanud sellist ajakirjandust olulisemaks vaimulikest, aadlikest ja kodanikest.

Noblesse oblige. Seisus kohustab. Maaleht on seda mõistnud ja mulle näib, et niisugune Jaan Tõnissoni moodi lähenemine – kus pole vaikivat kuuletumist võimule, vaid kohustus teenida avalikkust, rääkida tõtt, vältida liialdusi ja hüsteeriat – ongi muutnud Maalehe teadmishimulise ja aruka lugeja nädalaleheks.

Maaleht on kaasaegne nädalaleht mitte ainult maainimestele, vaid ka linnarahvale - inimlik ja praktiline, aus. Ausust me ju ajakirjanduselt ja ajakirjanikelt eeldamegi. Mis tähendab, et ajakirjanik, kes tahab olla aus ja professionaalne, ei saa rippuda poliitikust või ärimehest, ei saa olla mõne erakonna või ettevõtte käe- ja mõttepikenduseks. Ta peab olema Johann Voldemar Jannseni moodi valgustaja. Seisus kohustab.


Toomas Hendrik Ilves,
Maalehe lugeja


Artikkel Maalehe veebilehel.