- Reset + PDFPrindi

"Ilves: Eesti peab olema valmis minema otsetoetuste pärast kohtusse", ERR Uudised

06.11.2012

Sven Randlaid


Kui see on vajalik, peab Eesti riik minema otsetoetuste pärast Euroopa Kohtusse, ütles president Toomas Hendrik Ilves.

Ta rääkis aasta põllumehe autasu üleandmise tseremoonial, et põllumajandus on olnud teenäitaja ning pole mõjuvat põhjust, miks see ei võiks nii ka edaspidi olla.

"Ma pean silmas infotehnoloogiat, mis võimaldab nii-öelda tarka turgu, sellist, kus müüja ja ostja viiakse kokku võimalikult vähekulukal viisil. Seega võiks just infotehnoloogia rakendamine oma kvaliteetse toodangu täpsemal ja nutikamal turustamisel, vahendajate pika, kalli ja keerulise ahela optimeerimisel olla põllumajanduses järgmise suure muutuse sisu," ütles Ilves.

Ta avaldas oma sõnavõtus lootust, et Eesti valitsus, aga ka meie saadikud Euroopa Parlamendis ilmutavad tarvilikku järjekindlust, et konkurents põllumajanduses muutuks Euroopa Liidus ka Eestile ja veel mitmele riigile vabaks ning turg oleks meile kõigile tõepoolest ühtne.

"Brüssel pisaraid ei usu, aga seadust peab uskuma. Ja kui siin tekib tõrge, tuleb Eestil Euroopa Liidu siseturu põhimõtete, vaba konkurentsi ja oma põllumeeste kaitseks kohtusse minna," ütles riigipea.

"Mida ma tahan öelda? Peaaegu 60 aastat on vanade liikmesriikide põllumehed traktorite ja kombainide protestide meistrid. Meie võime targemalt toimetada. Euroopa Liidu ühisel turul maksavad kütus, kombainid ja traktorid enamvähem ühepalju. Põllumajandustoetused aga erinevad kolm korda ja rohkemgi. Võimalik, et Balti riigid peaksid ühiselt hakkama seda asja ajama Euroopa Kohtus, kus tulemus ei sõltu poliitikast ja poliitikutest, kes ei taha senistest toetustest loobuda," sõnas Ilves.


Presidendi kõne täisversiooni saab lugeda SIIT.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.