- Reset + PDFPrindi

"President on tuleva nädala arutelude eel lootusrikas", ERR Uudised

15.11.2012

Priit Luts


President Toomas Hendrik Ilves loodab, et järgmisel nädalal, kui kohtuvad erakondade ja eile avalikustatud harta esindajad, jõutakse lahendusteni, mis tõstab usaldust demokraatia toimimisviisi Eestis.

Intervjuus Vikerraadio saatele "Reporteritund" ütles riigipea, et suhtlus demokraatlikult valitute ja rahva või õieti mures kodanike vahel vajab korrastamist.

"Tõe varjamine, kui mitte otseselt öelda valetamine, selline üleolev suhtumine inimestesse, paljusid inimesi puudutavate küsimuste otsustamine neid kaasamata, on kõik sellised probleemsed alad meil. Mul on hea meel, et see kiri on põhjustanud ka võimulolijad tunnistama, et tuleb midagi teha," lausus Ilves.

Küsimusele, kuidas ta suhtub Rein Raua väitesse, et demokraatia on juba kaaperdatud, vastas Ilves, et peab seda liialduseks. "See, et inimene või erakond moodustab valitsust, ei anna talle õigust ainutõe väljakuulutamiseks. Kas demokraatia on juba kaaperdatud, on natuke väike liialdus."

Ilves soovitas inimestel vaadata, mis toimub laiemalt ümberringi. "Kui me vaatame, mis toimub kas või Lääne-Euroopas, siis raskused käivad nagu tõusud ja mõõnad. Vahepeal läheb asi päris hulluks mõnes riigis, siis tulevad reformid, muudetakse stiili, lähenemist. See on nii kõikides valdkondades."

Riigipea lisas, et kui inimesed saavad aru, et on poliitikud on läinud liiale, siis võimaldab just demokraatia tõmmata pendlit teise suunda.

"Sellepärast ongi demokraatia olnud väga edukas valitsemise vorm juba mitu sajandit. See on viis kuidas teha korrektiive. Kui korrektiive tehakse tänaval, nagu mõnes teises maailmajaos, siis tulemus ei ole nii hea," rääkis ta.

"Usaldame demokraatia toimimisviisi siin Eestis. Kui tuleme kokku järgmine nädal ja seal on koos harta poolsed esindajad ja erakondade esindajad, siis ma usun, et me võime leida lahendusi," lausus Ilves.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.