- Reset + PDFPrindi

"Ilvese sõnul on ühiskondlik ootus muutunud aastaga palju nõudlikumaks", BNS, 22. mai 2013

22.05.2013

Ühiskondlik ootus poliitika vastu on aastaga muutunud palju nõudlikumaks ja parlament on lubanud Rahvakogust sündinud ettepanekuid tõsiselt võtta ning need avalikult läbi arutada, ütles president Toomas Hendrik Ilves kolmapäeval BNS-i küsimusele vastates.

Kolmapäeval möödus aasta niinimetatud "Silvergate'i" algusest, mil Reformierakonna liige Silver Meikar avaldas Postimehes arvamusloo, milles paljastas partei rahastamise hämaraid tagamaid. Uudisteganetuur BNS küsis riigipealt, kas Eesti sisepoliitika on aastaga puhtamaks muutunud ja kas parlament on võtnud rahvaalgatuse ettepanekuid tõsiselt.

"Nagu ütlesin aasta tagasi Silver Meikari avalduse järel ja 42 päeva tagasi parlamendile Rahvakogu ettepanekuid üle andes, kordan veelkord: valetajad ja valemängijad peavad poliitikast lahkuma," ütles Ilves BNS-ile. "Ka Rahvakogu sündis seepärast, et paljude Eesti kodanike arvates polnud riigikogu ja parlamendi erakonnad mõistnud, et meie erakondlik süsteem on liiga kapseldunud ja et seda reguleerivad seadused eelistavad olemasolevaid suuri erakondi."

Riigipea sõnul nõuab Eesti ühiskond avatud arutelu ja tahab olla selles osaleja. "Tema eneseväärikus ei talu enam ülbet ja üleolevat suhtumist. Meie inimesed, needsamad, kelle õlul seisab Eesti, on targad ja erinevad. Vaid ühises arutelus on võimalik selgitada, millised on lahk- ja millised ühisarvamused. Üksinda kõikide eest ei mõtle ega tunne keegi, nagu ei ole olemas ka ühtset rahva tahet, ainust tõde ja vääramatult õiget teed, mille tundmisega odavat populaarsust ihkavad poliitikud eputavad," sõnas Ilves.

Presidendi sõnul ei saa ta öelda, et "asjad on hästi", aga need on paranenud ning ühiskondlik ootus on muutunud palju nõudlikumaks. Ilves tunnustas riigikogu Rahvakogust võrsunud ettepanekute tõsiselt võtmise eest ning lubaduse eest kõik küsimused avatult ja avalikult läbi arutada ning selle eest, et on kokku lepitud praeguste suurerakondade konkurentsieeliste kärpimises ja rahastamisreeglite karmistamises.

Ilves avaldas lootust, et riigikogu suudab need muudatused võimalikult kiiresti seaduseks vormida.

Aasta tagasi Postimehe arvamusküljel avaldatud Meikari lugu tõi kaasa kriminaaluurimise erakonna rahastamise kontrollimiseks ning päädis justiitsminister Kristen Michali tagasiastumisega justiitsministri ametikohalt.