- Reset + PDFPrindi

"Suurettevõtjad arutasid Ilvesega maksupettuste vähendamist", Äripäev, 17. mai 2013

Ettevõtjad presidendiga
© Toomas Tuul (Eesti Kaubandus-Tööstuskoda)

17.05.2013

Indrek Kald


Kaubandus-tööstuskoja juhatus arutas president Toomas Hendrik Ilvesega traditsioonilisel lõunakohtumisel maksupettustega seonduvat.

Maksupettustega seoses tõdeti ühiselt, et teema on jätkuvalt oluline ning vajalik on analüüsipõhine tegutsemine, teatas kaubanduskoda. Kindlasti on väär lasta viimati avaldatud statistikast jätta muljet nagu tegeleks suur osa meie ettevõtetest mingil viisil maksupettustega või varimajandusega, sest nii see kuidagi ei ole, kuid tõsi on see, et meie ettevõtted ongi väiksed ja suuri ongi vaid mõne protsendi jagu, seisab kaubanduskoja pressiteates.

Ilves tundis huvi ettevõtjate käekäigu vastu ning pikemalt peatuti palkade teemal. Arutelu käigus tõdesid ettevõtjad, et palgasurve on tänaseks tööturul kasvanud märgatavalt, kuid samas takistab kiiret palgatõusu meie konkurentsivõime ja tootlikkus.

Kaubanduskoja juhatuse esimehe Toomas Lumani sõnul jääb vastuolu ootuste ja võimaluste vahel püsima alati ning kahjuks tuleb täna nentida, et kuigi ettevõtjad püüdlevad pidevalt efektiivsema tootmise ja suurema lisandväärtuse loomise suunas ei toimu sellised muudatused üleöö.

"Inimlikult on täiesti mõistetav, et isegi kui palk peaks tõusma 5-6%, on töötaja jaoks absoluutnumbreid vaadates tegemist alati väiksema tõusuga kui mistahes muutus tarbekaupade või elektri hinnatõusus ja sealt nähtavates numbrites. Tööandja jaoks tähendab aga selline palkade kasv olulist kulude suurenemist, sest lisanduvad ka tööjõumaksud ning selle kõige kate saab tulla kokkuvõttes ikkagi kellegi arvelt – kas toodetakse rohkem või müüakse tooteid kallimalt, olgu siis koduturul või eksportturgudel," ütles ta.

Luman lisas, et ettevõtjate hinnangul oleks täna üheks esmaseks meetmeks, millega ka riik saaks aidata kaasa inimeste palgakasvule ning mõjutada just madalama sissetulekuga inimeste majanduslikku olukorda, suurendada tulumaksuvaba miinimumi, tõstes seda juba järgmisest aastast.

Traditsiooniline vabariigi presidendi ja kaubanduskoja juhatuse lõunasöök toimub kaks korda aastas. Järgmine kord kohtutakse sügisel Kadriorus.


Artikkel Äripäeva veebilehel.