- Reset + PDFPrindi

"Ilves annab Leedu riigipeale Maarjamaa Risti keti", BNS, 20. mai 2013

20.05.2013

President Toomas Hendrik Ilves annab Leedu presidendile Dalia Grybauskaitėle Maarjamaa Risti keti, lisaks annab Ilves Eesti teenetemärgi paljudele tuntud leedulastele

Ilves annab Maarjamaa Risti keti Leedu riigipeale Dalia Grybauskaitėle ning Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi Leedu peaministrile Algirdas Butkevičiusele ja Leedu suursaadikule Eestis Neilas Tankevičiusele, seisab presidendi koduleheküljel.

Maarjamaa Risti II klassi teenetemärgi saavad Leedu välisminister aastatel 2010-2012 Audronius Ažubalis, Leedu parlamendi Eesti sõprusgrupi esimees Juozas Bernatonis, Leedu kaitseminister Juozas Olekas ning Leedu – kaitseminister välisminister aastatel 2008-2010 Vygaudas Ušackas.

Maarjamaa Risti III klassi teenetemärgi saavad Leedu Kaubanduskodade Assotsiatsiooni president Rimantas Stankevičius ja vabadusvõitleja Antanas Terleckas.

Ajaloolane ja Leedu parlamendi liige Arvydas Anušauskas, Leedu presidendi vanemnõunik Virginija Būdienė, Leedu ja Eesti rahvaliikumiste koostöö edendaja Arvydas Juozaitis, Leedu riigi- ja diplomaatilise protokolli direktor Rasa Kairienė, filosoof ning Leedu ja Eesti rahvaliikumiste koostöö edendaja Bronislavas Juozas Kuzmickas, Leedu presidendi vanemnõunikud Jonas Markevičius ja Jovita Neliupšienė ning ühiskonnateadlane ja Leedu-Eesti koostöö edendaja Zenonas Norkus saavad Ilveselt Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärgi.

Sama klassi teenetemärgi saavad Ilveselt visiidi käigus ka Leedu Televisiooni tegevdirektor Rimvydas Paleckis, vabadusvõitleja Julius Sasnauskas, Vilniuse ülikooli filoloogiateaduskonna dekaan, ja Leedu-Eesti kultuuri- ja teadussuhete edendaja Antanas Smetona, Leedu presidendi vanemnõunik Rasa Svetikaitė, vabadusvõitleja Tomas Šernas, Leedu-Eesti majanduskoostöö edendaja Arūnas Šikšta, Leedu-Eesti koostöö edendaja Andrius Tekorius ning Leedu presidendi vanemnõunikud Nerijus Udrėnas ja Daiva Ulbinaitė.

Ajakirjanik Audrius Braukyla, ajaloolane Arūnas Bubnys, välisministeeriumi nõunik Saulius Butkus, Leedu presidendi nõunik Živilė Didžgalvienė, Leedu-Eesti Kaubanduskoja juhatuse esimees Robert Juodka, Leedu presidendi protokollibüroo juhataja Donatas Kušlys ning pressifotograaf Paulius Lileikis saavad Ilveselt Maarjamaa Risti V klassi teenetemärgi.

Sama teenetemärgi saavad ka kodanikuühiskonna edendaja Romas Lileikis, ajakirjanikud Audrius Matonis ja Rita Miliūtė, Leedu-Eesti suhete edendaja Laimutė Pilukaitė, Leedu ja Eesti rahvaliikumiste koostöö edendaja ning ajaloo säilitaja Angonita Rupšytė, majandusajakirjanik Rytas Staselis, Leedu riigi- ja diplomaatilise protokolli visiitide büroo juhataja Dalia Sukackienė, Leedu-Eesti majanduskoostöö edendaja Arnoldas Šileika ning Leedu presidendi nõunik Mindaugas Žičkus.

Valgetähe V klassi teenetemärgi saavad Leedu-Eesti suhete edendaja Anne Jagminienė ning eesti keele õppe edendaja Leedus Tiina Kattel.

President Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves sõidavad 27. mail Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė kutsel Leetu kolmepäevasele riigivisiidile.

Eesti riigipea kohtub president Grybauskaitė ja peaminister Algirdas Butkevičiusega, nende kohtumiste põhiteemad on piirkondlikud projektid, Leedu peagi algav eesistumine Euroopa Liidus, julgeolekuga seotud küsimused ning kahepoolne koostöö.

President Ilves avab riigivisiidil ka Eesti-Leedu äriseminari, esineb kõnega Leedu parlamendis, külastab kodanikuühiskonna algatusel sündinud Vilniuse linnaosa Užupise Vabariik ning sõidab Klaipedasse, kus tutvub BLRT Grupi laevaehitus- ja laevaremonditehasega.

Evelin Ilves külastab Vilniuse lastehaigla onko-hematoloogia osakonda, ökoloogiliste toodete valmistajat BIOK Laboratorija ja Palanga rehabilitatsioonikeskust.

Ilvest saadab 37-liikmeline esinduslik äridelegatsioon.