- Reset + PDFPrindi

"Boris Tadić: Euroopa Liit peaks õppima Jugoslaavia kogemusest", ERR Uudised, 25. mai 2013

25.05.2013

Rain Kooli


Serbia endise presidendi Boris Tadići sõnul peaks Euroopa Liit õppust võtma Jugoslaavia lagunemise õppetunnist. Ka sellele eelnes pangandus- ning majanduskriis, mis viis lõpuks natsionalismi tohutu kasvuni ning pea kümme aastat kestnud sõjategevuseni.

"Keegi ei saa olla hea eurooplane, olles samal ajal halb naaber. Kui meil ei ole [praegu Euroopas] vajalikku paindlikkust, maksame me kümne aasta sees selle eest kallilt. [Tagantjärgi võib öelda, et] Jugoslaavias oleks pidanud juba 1980. aastatel arengutesse sekkuma ja tegutsema. Euroopa Liidus tuleks praegu ennetada igasugust ideoloogilist, usulist ja poliitilist ekstremismi," rääkis Tadić Tallinnas Lennart Meri konverentsil.

President Toomas Hendrik Ilves kirjeldas Euroopa tulevikku käsitlenud plenaarsessioonil Balti riike kui uut Euroopa eesliini, kelle vallutamist Vene väed täna agaralt harjutavad.

"Me oleme Ida-Euroopas sunnitud silmitsi seisma sellega, et meile püütakse meeleheitlikult selgeks teha, et [Vene] oht ei ole oht," märkis Ilves ja küsis, et kui oht ei ole oht, miks siis ikkagi Vene väed harjutavad invasiooni Balti riikidesse või näiteks Rootsi ründamist.

Ilvest püüdis selles küsimuses kõigutada Euroopa Liidu välisteenistuse nõunik Robert Cooper, kes päris presidendilt, miks Vene väed peaks olema huvitatud Eestisse naasmisest.

"Ma ei mõista nende loogikat," sõnas Ilves selle peale.

Cooper hindas Euroopa riikide tegevust kaitsevaldkonnas "tohutuks raharaiskamiseks". Tema hinnangul kulutavad Euroopa Liidu liikmesriigid kaitsele raha rohkem kui Venemaa või Hiina.

"Probleem on selles, et nad ei tee seda koos. Sõjaväed ja kaitsetööstused kaitsevad rahvuslikke huve, aga koostöö puudumine on viinud šokeeriva raiskamiseni."

Rootsi välisminister Carl Bildt tõdes, et koostööle survestamine on võitlus, mis igas riigis on vaja sõjaväe ja kaitsetööstusega maha pidada.

"Meil on Rootsis selles [ainult rahvuslike huvidega arvestamise] vallas oma kogemused, aga Ühendkuningriigil ja Saksamaal on vahest veel valusamad. Praeguseks oleme me valinud avatud tee – ostame parimat sealt, kust seda saab," ütles Bildt.


Artikkel ERR Uudiste veebilehel.