- Reset + PDFPrindi

"Ilves: kõigis võlakriisi riikides on rohkem korruptsiooni kui Eestis", Postimees, 24. mai 2013

Eesti president Toomas Hendrik Ilves täna Tallinnas Lennart Meri konverentsil.
© Annika Haas

24.05.2013

Kadri Veermäe, välisuudiste toimetaja


Eesti president Toomas Hendrik Ilves ütls täna, et kui vaadata praegu Euroopas võlakriisi käes vaevlevaid riike, siis kõigis neis on rohkem korruptsiooni kui Eestis.

Ilves esines täna alanud kuuenda Lennart Meri konverentsi avapaneelil, kus arutati, kas varem toiminud ida-lääne vastandus on nüüd Euroopa majanduskriisi tõttu muutunud põhja ja lõuna vastanduseks.

Samuti diskussioonis osalenud Rootsi majandusteadlane Anders Åslund tõi välja, et kui ida-lääne vastandusega arvatakse idas rohkem korruptsiooni esinevat, ei vasta see alati tõele. «Eesti on üks väga väikse korruptsioonimääraga riike. Itaalias ja Hispaanias pole aga vähem korruptsiooni kui kõige korruptsioonirikkamatel Euroopa Liidu maadel nagu näiteks Rumeenia ja Bulgaaria,» sõnas Åslund.

Åslundi sõnul näeb praegu Euroopas tõesti jagunemist põhjaks ja lõunaks, kusjuures põhjas asuvad riigid on Euroopa võlakriisi tingimustes palju edukamalt hakkama saanud. Åslundi hinnangul on nende riikide, sh Eesti edu põhjuseks õigesti aetud majanduspoliitika, mis on seda ajanud poliitikud lisaks veel valmistel võimu juurde tagasi toonud. Näiteks tõi ta Eesti peaministri Andrus Ansipi ja Läti peaministri Valdis Dombrovskise, kes diskussiooni ajal täna just kõrvuti esireas ka istusid.

Ilvese sõnul on aga läänes visad kaduma arvamused Ida-Euroopa kohta, kus olevat hall maa, hallid inimesed ja hallid majad. «Tänapäeval on näha aga vaest Ida-Euroopa riiki aitamas välja rikast Lääne-Euroopa riiki, kus inimesed saavad rohkem palka ja varem pensionile,» sõnas Ilves ja lisas, et «vaese Ida-Euroopa» kontseptsioon tuleb ümber mõelda. «Nemad aitavad teid kriisist välja,» ütles Ilves.


Artikkel Postimehe veebilehel.