- Reset + PDFPrindi

President Ilves Chisinaus: Moldova rahva hing, minevik ja tulevik on Euroopas

05.10.2013

Töövisiidile Moldovasse saabunud Eesti riigipea Toomas Hendrik Ilves nimetas ametlikul õhtusöögil peetud kõnes tähtsaimaks arusaamist, et Moldova on valinud endale Euroopa tuleviku, mis muutis meid kaasteelisteks, kuigi meie sõudmistempo pole alati veel samas rütmis.

"Euroopa ootab Moldovat, sest me teame: Moldova kuulub Euroopasse. Euroopas on teie rahva hing, teie minevik ja teie tulevik," rõhutas Eesti riigipea.

Ta tõdes, et on ka neid, kellele see ei meeldi, nad ähvardavad ja suruvad Moldovale peale teistsugust tulevikku.

"Eesti nagu kogu Euroopa Liit ei nõustu kunagi sellise väljapressimisega, euroopalikud väärtused välistavad hirmutamise rahvusvahelistes suhetes," kinnitas president Ilves.

"Euroopa Liit toetub ühistele väärtustele, õigusriigile, demokraatiale, sõnavabadusele, läbipaistvusele nii poliitikas kui ka majandusotsuste tegemisel. Samuti toetub Euroopa Liit vastastikusele vastutustundele, et kõik hoiavad ühiseid väärtusi ja täidavad ühiselt kokkulepitud reegleid. Just selline on ka tee Euroopa Liidule lähenemisel– meie väärtuste hoidmise ja kokkulepetest kinnipidamise tee," rääkis Eesti riigipea.

"Kõrvalt vaadates on Euroopa oma partnerite suhtes nõudlik. Seda tean ma omaenda kogemusest Eesti pika läbirääkimisprotsessi tõttu. Tegelikult on see soov, et meie ühendus oleks tugev ja edukas. Soov, et Euroopa Liidu partnerite kodutöö muudaks neid endid paremaks ja lisaks Euroopa Liidule tugevust," ütles president Ilves.

Ta kordas president Nicolae Timofti antud ametlikul õhtusöögil mitmel varasemal kohtumisel öeldut: Eesti on kindel liitlane ja partner Euroopa-tee valinud Moldovale. Seni oleme keskendunud omavahelises koostöös enim avaliku sektori, tervishoiu-, keskkonna- ja haridussüsteemi kaasajastamisele ning e-riigi vundamendi rajamisele.

"Usutavasti on meie ühine edu nendes projektides osa panusest, et saaksime novembris – Euroopa Liidu idapartnerluse tippkohtumisel Vilniuses –Moldovat õnnitleda assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu parafeerimise puhul," sõnas Eesti riigipea. "Kuid need on alles meie esimesed ühised aerutõmbed. Pikk tee on veel sõuda. Vilniuse tippkohtumine ei ole siin vahepeatus, vaid uus start. Meil läheb vaja jätkuvalt tarkust ja püsivust, jõudu ja sitkust, oma rahva nagu ka sõprade toetust. Me tuleme sellega toime."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229