- Reset + PDFPrindi

President Ilves ja Evelin Ilves lõpetasid riigivisiidi Rumeeniasse

President Ilves ja Evelin Ilves lõpetasid riigivisiidi Rumeeniasse
President Toomas Hendrik Ilves kohtus Bukarestis koristustalgute "Let's do it, Romania!" tuumikuga
© Vabariigi Presidendi Kantselei

03.10.2013

President Toomas Hendrik Ilves ja Evelin Ilves lõpetasid täna õhtul kahepäevase riigivisiidi Rumeeniasse.

Eesti riigipea kohtus täna hommikul Bukarestis koristustalgute "Let's do it, Romania!" tuumikuga, kes said oma tegutsemiseks inspiratsiooni Eesti "Teeme ära!" algatusest.

""Teeme ära!" oli algus uutmoodi tegutsemisele," ütles president Ilves. Ta meenutas, et totalitaarsed režiimid, millest nii Rumeenia kui ka Eesti vabanesid, külvasid inimeste vahele usaldamatust ja välistasid vabakondliku tegevuse. "Nüüd tuleb inimesed ühiseks tegutsemiseks uuesti kokku koguda. Me teeme ära, teeme hästi ära. Vabakond on osa meie demokraatiast," rõhutas Eesti riigipea.

Rumeenias toimus esimene "Teeme ära!" prügi koristamise talgupäev 2010. aastal, tänavu – eelmisel nädalavahetusel – osales "Let's do it, Romania!" talgutel ligi 150 000 inimest.

President Ilves kohtus täna ka Rumeenia välisministri Titus Corlăţean'i ja infoühiskonna ministri Dan Nica'ga. Eile kohtus Eesti riigipea Rumeenia presidendi Traian Băsescu, parlamendi Senati esimehe Crin Antonescu ja peaministri Victor Ponta'ga ning kõneles töölõunal Rumeenia Kaubanduskojas, kus julgustas kahe riigi ettevõtjaid senisest tihedamale koostööle, eriti IT vallas.

Esimese välisriigi presidendina austas president Ilves 1989. aasta revolutsioonis enam kui tuhande tapetud rumeenlase mälestust Taassünni mälestusmärgi juures ja pani pärja Rumeenia südametunnistuseks nimetatud kommunistliku režiimi aegse poliitvangi Corneliu Coposu ausamba juurde.

Evelin Ilves külastas koos Rumeenia presidendi abikaasa Maria Băsescu'ga Cotroceni rahvusmuuseumi ja kuulmispuudega laste lasteaeda. Evelin Ilves käis ka Bukaresti talurahvamuuseumis ning sõitis täna Rumeenia aja- ja kultuuriloole olulistesse Sinaia kloostrisse ja Pelesi lossi.

Eesti riigipead saatvasse ametlikku delegatsiooni kuulusid ka kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ja "Teeme ära!" esindaja Meelika Hirmo.

Äridelegatsiooni kuulusid Allan Aru (Featherie Invest OÜ/Ecometal AS), Mihail Beregoi ja Tiit Vapper (Real Systems AS), Alar Salum (Krimelte AS), Hannes Plinte (Girf OÜ/GOSwift), Kaido Saar (BigBank), Jaanus Tamm (Defendec OÜ) ning Mait Palts ja Liis Lehesalu Eesti Kaubandus-Tööstuskojast.

Bukarestist lendab president Ilves töövisiidile Moldovasse. Tagasi Eestisse jõuab ta laupäeva õhtul.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229