- Reset + PDFPrindi

President Ilves Chisinaus: Moldova on heade uudiste riik

04.10.2013

"Moldova on oma reformidega Euroopa Liidu idapartnerriikide edukamate seas, eeskujuks teistele ja Eesti on uhke teie edu üle," ütles Chisinausse töövisiidile saabunud president Toomas Hendrik Ilves pärast kohtumist Moldova riigipea Nicolae Timofti'ga.

Eesti on valmis Moldovaga jagama meie Euroopa Liiduga lõimumise kogemusi, ka seda, kuidas Euroopa-valikut inimestele selgitada, kinnitas president Ilves. Senine kahe riigi koostöö on keskendunud IT-valdkonnale, e-riigile, tervishoiusüsteemile ja riigistruktuuride tugevdamisele.

Eesti riigipea avaldas toetust Moldova-EL viisavabaduse kehtestamisele ning samuti novembris EL-i idapartnerluse Vilniuse tippkohtumisel parafeeritava assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu kiirele allakirjutamisele.

Kõneldes poliitilisest ja majanduslikust survest Euroopa-valiku teinud Moldovale, viitas president Ilves tuntud laulja Bob Dylani sõnadele: ei pea olema meteoroloog, et teada, kust poolt tuul puhub, lisades: "Tuul puhub Euroopast."

Tema sõnul muutis Eestit Euroopa Liidu ja NATO vastane surve 1990-ndatel aastatel tugevamaks ja Lääne poole pöördunud ettevõtjad panustasid kvaliteeti.

President Ilves meenutas Euroopa Komisjoni hiljutist ettepanekut kõrvaldada Moldova veiniimpordilt kohe kõik allesjäänud tariifid, mis tähendab Euroopa turu täielikku avamist Moldova veinidele.

President Timofti nimetas Eesti riigipea visiiti Moldovasse märgiks solidaarsusest ja kahe maa tihedast koostööst.

"Ma ei näe Moldovale teist valikut kui koht Euroopa ühenduses," kinnitas ta, rõhutades: "Aga kõik sõltub eelkõige meist endist, sõbrad saavad siin ainult aidata."

President Ilves ütles riigipeade kohtumise järgsel pressikonverentsil: "Loodan, et Moldova on peagi Euroopa Liidu laua taga."

Kahepäevasel töövisiidil viibiv Eesti riigipea kohtub veel Moldova parlamendi spiikri Igor Cormani ja valitsusjuhi Iurie Leancă'ga.

Peaminister Leancă kutsel kõneleb president Ilves Chisinaus kõrgetasemelisel küberjulgeoleku rahvusvahelisel konverentsil "Digital Security in a Digitally Interconnected World".

President Ilves külastab esimese välisriigi liidrina Chisinaus hiljuti avatud totalitarismiohvrite mälestusmärki, kuhu asetab lilled.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229