- Reset + PDFPrindi

Presidendid Ilves ja Komorowski arutasid Euroopa Liidu idapartnerluspoliitikat

Presidendid Ilves ja Komorowski arutasid Euroopa Liidu idapartnerluspoliitikat © Toms Kalnins (Läti presidendi kantselei)

09.10.2013

President Toomas Hendrik Ilves, kes saabus Arraiolose grupi kohtumisele Krakówisse, arutas kahepoolsel kohtumisel Poola presidendi Bronisław Komorowskiga Euroopa Liidu idapartnerluspoliitikat.

President Ilves pidas oluliseks, et Euroopa Liidu idapartnerluse tippkohtumisel tänavu novembris Vilniuses allkirjastatakse assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleping Ukrainaga ning parafeeritakse see Moldova ja Gruusiaga.

"Eesti ja Poola on sarnasel seisukohal Ukrainale, Moldovale ja Gruusiale pakutavate lepingute sõlmimiseks Vilniuses toimuval tippkohtumisel," ütles president Ilves.

Ta lisas, et Euroopa Liidu idapartneritel peab olema õigus ise otsustada, millist tulevikku nad endale soovivad ja millistesse ühendustesse pürgivad. "Majanduslikud väljapressimised ja ähvardamised ning poliitiline surve liituda Euraasia tolliliiduga, mida need riigid praegu kogevad, on lubamatu. Neid arenguid tuleb lähikuudel eriti tähelepanelikult jälgida," rõhutas Eesti riigipea Euroopa Liidu ühist vastutust.

"Sama puudutab meie ühenduse enda riike, kes on sattunud vastamisi näiteks kaubanduslike sanktsioonidega vaid põhjusel, et nad toetavad veendunult Euroopa Liidu idapartnerluspoliitikat. Nii vajab ka Leedu – kes on pealegi praegu Euroopa Liidu eesistuja - meie kõigi tuge," ütles president Ilves.

Arraiolose grupi kogunemisel Krakówis osalevad Poola presidendi Bronisław Komorowski kutsel Bulgaaria president Rosen Plevneliev, Itaalia president Giorgio Napolitano, Läti president Andris Bērziņš, Saksamaa president Joachim Gauck, Soome president Sauli Niinistö ja Portugali president Aníbal Cavaco Silva.

Arraiolose grupi nime all tuntakse 2003. aastal alguse saanud mitteformaalsete kohtumiste seeriat, kuhu on kutsutud riigipead, kes oma maade põhiseadust järgides ei osale Euroopa Liidu Ülemkogu istungitel. Grupi seekordsel kohtumisel keskendutakse peamiselt Euroopa Liidu idapartnerlusele ja Atlandi-ülestele suhetele.

Tagasi Eestisse jõuab president Ilves täna hilisõhtul.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229