- Reset + PDFPrindi

President Ilves Riigikogule: Eesti vajab tarka ja konkurentsitihedat valitsemist

President Ilves Riigikogule: Eesti vajab tarka ja konkurentsitihedat valitsemist © Viljo Pettinen (Riigikogu)

09.09.2013

"Mina sooviksin Eestile tarka ja konkurentsitihedat valitsemist," ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Riigikogu uue tööaasta avaistungil.

"Ausameelsel kokkuleppel peaks olema võimalik loobuda teostamatute lubaduste andmisest ja vaenu külvamisest. Meie ideaal võiks olla, et erakonnad ja valimisliidud pakuvad valimistel välja teostatavaid eesmärke ning valijad ignoreerivad kandidaate, kes petavad ja ässitavad või pakuvad sisutuid loosungeid," kõneles riigipea.

Ta tõdes, et rahvas tahab kaasa mõelda ja kaalutletud seisukohad avalikult välja öelda, seda näitas Rahvakogu, seda nägime Arvamusfestivalil. Samuti julgustas riigipea parlamenti suhtuma tõsiselt Rahvakogu ettepanekute läbiarutamisse ja vajalike seadusmuudatuste tegemisse, milleks Riigikogu põhiseaduskomisjon on väljendanud valmisolekut.

Rääkides kohaliku omavalitsuse ja hariduse reformidest rõhutas president Ilves väikeriigi filosoofia vajalikkust: "Eestis ei ole nii palju inimesi ega vahendeid, et jäljendada suurriikide haldusmudeleid ja pillata aega asendustegevusele. Eestil on harukordne võimalus olla paindlik, uuendusmeelne, lihtne ja loogiline. Selgitada välja tegelikud mured, otsida neile parimad lahendused ja viia muudatused julgelt läbi. /---/ Ärgem kartkem muutusi, ent ärgem lootkem tulemusi, mida ei ole võimalik saavutada. Ärgem kartkem parandada otsuseid, mis tänase teadmise järgi on valed. Valimiste lähedus ei tohiks ju reformide teostamist takistada."

Riigipea meenutas, et 14. septembril möödub 10 aastat Euroopa Liiduga ühinemise rahvahääletusest, samuti on Eesti NATOs, Eesti riigijuhid on maailma liidritega ühise laua taga, ja mitte kõigest häbeliku sõnatu partnerina.

"Mulle teeb muret, et ikka veel võib kohata Eesti avalikkuses hoiakut, mille kohaselt pole inimõiguste kaitse meie asi. Kas tõesti on meil moraalne õigus loobuda inimlikkuse toetamisest? Pidada kedagi väheväärtuslikuks, panna suu ja silmad kinni, kui inimesi riigi jõuga taga kiusatakse? Vastan: ei ole, eriti meie oma rahva 20. sajandi kogemusi meenutades. Me teame, mis on repressioonid. Meie paleus peab olema inimväärikuse tunnustamine kogu maailmas ja rahvusvahelistest kokkulepetest kinnipidamine," kinnitas president Ilves. "Väärtuste põhimõttekindel kaitse on meie jaoks vajalik ja õige tee. Nagu ka oma ühiskonna vaimne kaitse. Me ei saa lasta end halvata mineviku hirmudest ega illusioonidest. Me ei tohiks ka matta end padupessimismi ega rehepapluse alla, me ei tohiks ise kaasa aidata Eesti alavääristamisele. Igaüks meist on Eesti saadik. Igaüks meist osaleb meie enesekuvandi ja ka tegeliku Eesti erakordsuse loomises ja levitamises."

Lõpetuseks rääkis riigipea kohalike omavalitsuse valimise kampaaniast, milles kandidaatidena osalevad ka paljud Riigikogu liikmed ja mitmed ministrid, kuigi mõnigi neist ei plaani sinna tööle minna.

"Reklaam, millest on teada, et kandidaat valituks saades oma kohta vastu ei võta, viib otse meie erakondliku süsteemi diskrediteerimisele. See on silmakirjalik ja võõrandav. See põhjustab suhtumist, mida kuuleme ja loeme meediast päevast päeva. Te ju kõik teate, et nii on," ütles president Ilves. "Olge oma valijate vastu ausad. On kaks võimalust. Riigikogu võib taastada liikmete õiguse osaleda kohalikes volikogudes. Sel juhul tuleb põhjalikult läbi vaielda sellise olukorra põhiseaduspärasus, ent sedagi ei maksa karta. Teine võimalus on täita kehtiva seaduse eesmärke. Sel juhul olgu linna- ja vallavolikogud kohalike liidrite päralt. Ja siis tuleks ka just neid valimisvõitluses esile tõsta."


President Ilvese kõne täistekst siin.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229