- Reset + PDFPrindi

President Ilves Estonia teatrimaja juubelil: selle teatri ehitamine oli meie rahva ühine hool, ühine eesmärk

President Ilves Estonia teatrimaja juubelil: selle teatri ehitamine oli meie rahva ühine hool, ühine eesmärk © Peeter Langovits (Postimees)

07.09.2013

"Estonia teater on kandnud endas kogu meie olemise sära ja raskust. Alati kestma jäänud ja ennast taas üles ehitanud," ütles president Toomas Hendrik Ilves Estonia teatrimaja 100. sünnipäevapeol eile õhtul.

President Ilves, kes on ka Estonia patroon, meenutas teatrijuubeli pidulikul õhtusöögil: "Estonia teatri ehitamine läinud sajandi alguses oli tollal veel oma riigita Eesti rahva ühine ettevõtmine, ühine hool, ühine eesmärk. Tuhanded toetasid Estonia ehitust tegevuse ja rahaga, sest mõistsid – Eesti kultuur vajab oma väärikat ja ajale vastavat kodu."

Tänapäeval nimetame sama tegevust vabakondlikuks ning neid häid ja hakkajaid inimesi vabakonnaks, lisas riigipea.

"Kõik meie suured asjad on ju olnud ja saavad kindlasti ka tulevikus olema meie inimeste koostegemise tulemus. See ühiselt loomise lugu oli ka üheks uvertüüriks Eesti Vabariigi loomisele veidi vähem kui viie aasta pärast. Nii nagu Estonia ehitusele eelnesid laulupeod ning paljude seltside tegevus üle Eesti. See äratas ja ärgitas," kõneles president Ilves. "Siin peitubki selle teatrimaja suurus ja ülevus – see ehitati meie rahva poolt ühiselt meie kultuuritempliks. Ning selle maja on täitnud estoonlaste meisterlikkus ja armastus kunsti vastu."

Riigipea pidas võimalikuks, et kord järgmise saja aasta sees saab olema ka uus Estonia teatrimaja, võibolla merele avatud, mis oleks Eestis ilus ja sümboolne.

"Loodan, et uus maja tuleb pigem varem, kui hiljem. Ja unistagem nüüd korraks: miks ei võiks me seda uut maja ehitada taas nii nagu saja aasta eest – vabakonna eestvedamisel üheskoos," ütles president Ilves. "Ent tänasesse päeva tagasi tulles võime kindlad olla selles, et Estonia trupp särab ikka laval ja publiku südameis. See rõõmustab meid kõiki."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229