- Reset + PDFPrindi

President Ilves Bulgaaria riigipeale: meie vastutustundlikkus võiks paljudele eeskujuks olla

12.09.2013

"Eesti ja Bulgaaria, kaks Euroopa Liidu piiririiki, on Euroopale olulistes küsimustes sarnaselt mõtlevad ja tegutsevad liitlased. Viimase finantskriisi ajal ilmutasime mõlemad vastutustundlikkust, mis võiks paljudele eeskujuks olla," ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes täna võõrustas Kadriorus Eestisse ametlikule visiidile saabunud Bulgaaria riigipead Rosen Plevneliev'it.

President Ilves rõhutas kohtumisel e-riigi e-lahenduste ja küberjulgeoleku olulisust tänapäeval, lubades Bulgaarile Eesti poolt igakülgset ühist tegevust infokommunikatsioonitehnoloogia vallas.

"Me ei räägi abistamisest, vaid koostööst," sõnas Eesti riigipea, kutsudes Bulgaariat ühinema Tallinnas tegutseva NATO küberkaitsekeskusega.

Koostöö ja omavahelised konsultatsioonid saavad iseloomustama ka Eesti ja Bulgaaria tegutsemist Euroopa Liidus, kus mõlemad riigid on eesistujad 2018. aastal.

Eesti riigipea kinnitas jätkuvat toetust Bulgaaria liitumisele Schengeni viisaruumi ja soovile ühineda OECD-ga, öeldes: "Teie kodutöö on olnud eeskujulik."

Presidendid Ilves ja Plevneliev pidasid oluliseks Lääne-Balkani edasist ja süvenevat lõimumist Euroopa Liiduga, tunnustades eriliselt Serbia senist Euroopa-poliitikat.

"Mõeldes rahule ja julgeolekule keerulise minevikuga Balkanil, on iseäranis vajalik, et Euroopa Liidu kandidaatriik, kui ta jätkab poliitilisi ja majanduslikke reforme, peab teadma – Euroopa Liidu uks on talle avatud," ütles president Ilves.

Eesti ja Bulgaaria riigipead rõhutasid ka, et on vastuvõtmatu Euroopa Liidu idapartnerlusriikide ähvardamine majanduslike või kaubanduslike meetmetega, mille eesmärgiks on neile Euroopa-välise tuleviku peale surumine.

"See on väljapressimine, millega meie, nagu kogu Euroopa Liit, ei nõustu. Usun, et idapartnerluse tippkohtumine Vilniuses kinnitab Euroopa Liidu soovi ja valmisolekut senisest veelgi tihedamaks koostööks Ukraina, Moldova ja Gruusiaga, sõlmides või parafeerides nendega vastavad lepingud," sõnas president Ilves. "Me ei jäta neid riike üksi."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229