- Reset + PDFPrindi

President Ilves Eesti-Läti piiril Balti ketti meenutades: vabadus ja inimeste vaba valiku austamine on alati kaitsmist väärt

23.08.2014

"23. august 1989 oli õigluse taastamise ning võidupäev, kus pea kaks miljonit eestlast, lätlast ja leedulast seisid koos Balti ketis okupatsioonivõimude vastu ja meilt vägivallaga võetud iseseisvuse poolt," kõneles president Toomas Hendrik Ilves täna Balti keti 25. aastapäeval Lilli piiripunktis, Karksi ja Naukšene omavalitsuste korraldatud meenutusõhtul.

Me seisime ühiselt kurjuse vastu, meie poolt oli õigus ja inimväärikus, ütles Eesti riigipea, lisades: "Vabadus ja inimeste vaba valiku austamine on alati kaitsmist väärt. Vabadus ja inimlikkus võidab lõppeks alati, ka siis, kui tundub, et meie kohale on laotunud kõige pimedam öö."

Tema sõnul meenutame täna Stalini-Venemaa ja Hitleri-Saksamaa salasobingute ohvreid, riike, kellelt 75 aastat tagasi sõlmitud Molotov-Ribbentropi pakt röövis iseseisvuse ning miljoneid tapetud või põgenenud inimesi Soomest kuni Moldovani, aga ka läänes, kus totalitaarne natsiriik sai paktiga vabad käed oma mõistusevastasteks kuritegudeks.

"Mälestame täna kõiki neid, kes nende kahe režiimi kurjuse läbi kannatasid, sest kurjust ei tahetud või suudetud õigel ajal peatada. Mugavam oli elada illusioonides, kui vastu seista," rõhutas president Ilves.

Rääkides Molotov-Ribbentropi paktist, sõnas Eesti riigipea, et see ei olnud kõigest üks leping, mille olemasolu Vene võimurid ei tahtnud tunnistada, vaid tsiteerides Rein Taagepera, kes ütles siinsamas 25 aastat tagasi: "MRPd ei pea otsima arhiividest, ta on veriselt kirjutatud Kesk-Euroopa kaardile."


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229