- Reset + PDFPrindi

President Ilves Kiievis: reformide algatamine Ukrainas on praegu hädavajalik Heraklese töö

12.09.2014

"Ukraina valib ise oma tee ja selle eest on ta langenud agressiooni ohvriks. Kogu Euroopa Liit peab ühel meelel seisma oma toetuses Ukraina kõrval," ütles president Toomas Hendrik Ilves 11. Jalta Euroopa strateegiakonverentsi "YES" avapaneelis. Krimmi annekteerimise tõttu peetakse mõjukas rahvusvaheline konverents seekord Kiievis.

Eesti riigipea, nagu ka Ukraina president Petro Porošenko ja Euroopa Parlamendi president Martin Schulz keskendusid konverentsi avasõnavõttudes Venemaa agressiooni alla langenud Ukraina tulevikule ning Euroopa julgeolekule üldisemalt.

President Ilves nimetas aastat 2014 aastaks, mil Venemaa purustas senise julgeolekuarhitektuuri ning rahu taastamist Euroopa kontinendil meie peamiseks ülesandeks.

Eesti riigipea tunnustas president Porošenkot, kes oli just öelnud, et ta ei nõustu nendega, kelle arvates pole praegune aeg õige Ukrainas ulatuslike poliitiliste ja majanduslike reformide algatamiseks ning kes algatas Ülemraadas korruptsioonivastaste seaduste vastuvõtmise, nimetades korruptsiooni vähkkasvajaks, mis paralüseerib Ukraina.

"See on Heraklese töö teha reforme riigis, mille territooriumil käib sõda. Ent tõsised reformid on Ukrainale hädavajalikud," ütles president Ilves.

Ta meenutas Saksa Panga 1990. aastal tehtud uuringut, mille järgi oli just Ukrainal kõige suurem suveräänsuspotentsiaal ehk võimalus toime tulla iseseisva riigina ja Eesti oli tagapool. Praegu on aga Eesti elanike ostujõud kolm korda suurem kui Ukrainal.

"Midagi läks siin valesti ja nüüd on võimalus, võibolla viimane võimalus, seda parandada," sõnas president Ilves kinnitades, et paljud demokraatlikud riigid on reformimeelset ja euroopalikku Ukrainat valmis toetama.

"Kõik edukad riigid on end reforminud sarnaselt ja kõik mitte-edukad leiavad ühtemoodi põhjuseid, et miks reforme mitte teha," rääkis Eesti riigipea.

President Ilves osales ka "YES" konverentsi digikommunikatsiooni arutelul.

Kahe päeva jooksul arutavad üle 350 poliitiku ning ühiskonna-, äri- ja meediainimese enam kui 20 riigist teemal "Uus Ukraina, uus Euroopa, uus maailm: ehitamine ja kaitsmine". Konverentsil otsitakse vastuseid, kuidas saaks Ukraina vastata sisemistele ja välistele väljakutsetele, milliseid riske toovad Ukraina sündmused Euroopale ja maailmale, mil moel võiksid Ukraina liitlased tulemuslikult toetada riigi arengut.

Eile kohtus president Ilves Kiievis Ukraina riigipea Petro Porošenko, peaminister Arseni Jatsenjuki ja välisminister Pavlo Klimkiniga (vt. pressiteadet siit).


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229