- Reset + PDFPrindi

President Ilves Rakvere abiturientidele: 19. sajandi nostalgia vana impeeriumi järele ei ole 21. sajandil kestlik

President Ilves Rakvere abiturientidele: 19. sajandi nostalgia vana impeeriumi järele ei ole 21. sajandil kestlik © Vabariigi Presidendi Kantselei

16.04.2014

Täna Rakvere Reaalgümnaasiumi abiturientidele koolitunni andnud president Toomas Hendrik Ilves keskendus Venemaa sõjalisele tegevusele Ukrainas ning sellele, kas ja kuidas praegune kriis mõjutab Eestit.

Kõik kokkulepped, millele tugines Euroopa julgeolek viimastel aastakümnetel, on kokku varisenud ja purunenud on meie senine julgeolekuarhitektuur, tõdes riigipea, kelle sõnul oleme jõudnud ajastusse, millest meil pole kogemusi, sest oleme elanud euroopalikus rahus.

President Ilves meenutas Immanuel Kanti "Igavest rahu", mille järgi vabad riigid lepivad kokku, et nad ei sõdi omavahel: "See ongi Euroopa Liidu aluseks ja eeldasime, et see laieneb ka meie naabruskonnale. Nüüd näeme midagi hoopis muud – Krimmis, Ida- ja Kagu-Ukrainas."

Eesti riigipea rõhutas, et "vana impeeriumi nostalgile ülesehitatud tegutsemine, mis pärineb 19. sajandist, ei ole 21. sajandil kestlik".

Ta tõdes, et suhtumises Venemaa-vastastesse sanktsioonidesse jaguneb Euroopa nendeks, kes oma ärihuvide nimel tahavad pehmemaid sanktsioone ja põhimõttekindlateks meie ühiste väärtuste eest seismisel, kuhu kuuluvad ka näiteks Eesti ja Suurbritannia.

President Ilves kinnitas NATO artikkel 5 kehtivust kõigile alliansi liitlastele: "NATO kollektiivkaitse annab Eestile küll vabaduse mitte tunda muret oma julgeoleku pärast, kuid samas ka kohustuse hoolitseda oma riigikaitse tugevuse eest, mis ongi osa NATO tugevusest."

Riigipea pidas oluliseks NATO heidutusabinõude suurendamist alliansi idapiiride lähedal, et kõigil, kel vaja, oleks selge – siinse piirkonna ründamine nagu ükskõik mille NATO liitlase ründamine pole võimalik.

President Ilves andis koolitunni Rakvere Reaalgümnaasiumis programmi "Tagasi kooli!" raames.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6226