- Reset + PDFPrindi

President Ilves hakkab kaasjuhtima Maailmapanga maailma arenguaruande nõukoda

President Ilves hakkab kaasjuhtima Maailmapanga maailma arenguaruande nõukoda
ohtumine Maailmapanga presidendi Jim Yong Kim'iga.
© Vabariigi Presidendi Kantselei

28.05.2014

Maailmapanga president Jim Yong Kim tegi täna Washingtonis toimunud kohtumisel president Toomas Hendrik Ilvesele ettepaneku hakata kaasjuhtima maailma arenguaruande nõukoda. Maailmapanga mõjukaim aruanne, mis valmib 2016. aastaks, kannab pealkirja "Internet ja areng".

"Eesti e-lahendused pole eeskujuks mitte ainult ülejäänud Euroopale, vaid pälvivad tähelepanu ülemaailmselt. Kutse kaasjuhtida Maailmapanga maailma arenguaruande nõukoda on ennekõike tunnustus Eesti riigile," ütles president Ilves.

Riigipea nentis, et Eesti e-lahendused on meie välisabi artikliks olnud aastaid. "Oleme aidanud mitmete riikide e-valitsemise süsteemi luua, pakkudes tasuta tehnilist platvormi. Nüüd on võimalus riike nii intellektuaalsel kui ka tehnoloogilisel tasandil veelgi laiemalt toetada," lisas president Ilves.

Maailmapank annab regulaarselt välja poliitika kujundamise dokumente, millest kõige mõjukam on maailma arenguaruanne (World Development Report), mis defineerib arengupoliitilist mõtlemist ning annab erinevates valdkondades soovitusi. Raport on abiks arengumaadele, Maailmapangale, ÜRO-le, regionaalsetele arenguagentuuridele ja rahvusvahelistele organisatsioonidele.

2016. aasta maailma arenguaruannet teemal "Internet ja areng" hakatakse president Ilvese ja Maailmapanga peaökonomisti Kaushik Basu ühisel juhtimisel nüüd ette valmistama ning see hõlmab nii era- kui ka avalikku sektorit, fookusega parimatel praktikatel. Aruanne plaanibki tuua Eesti näiteks edukast e-valitsemise ja e-teenuste riigist, tutvustades laiemalt meie tehnilisi lahendusi, sealhulgas turvalist online-identiteeti, X-teed ning digiallkirja, mis on demokraatia ja läbipaistvuse aluseks. Dokument sisaldab soovitusi, milliseid infotehnoloogilisi lahendusi võiksid arengumaad rakendada ning arenguagentuurid rahastada.

Maailmapanga Grupp on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärgiks on eelkõige vaesuse vähendamine ning inimeste elustandardi parandamine ja selleks pakutakse madala ja keskmise sissetulekuga riikidele laene, strateegilist nõustamist, tehnilist abi ning kogemuste jagamist.

Eesti kõrgelt arenenud riigina toetab Maailmapanga Grupi tegevust ning 2016. aasta aruande valmimist, lähtudes riigi arengukoostöö strateegiast aastateks 2011 – 2015, kus üheks arengukoostöö prioriteediks on valdkondade toetamine, mis edendab info- ja kommunikatsioonitehnoloogia laialdasemat rakendamist.

President Ilves kohtus ka Maailmapanga peaökonomisti Kaushik Basu'ga, kellega koos nõukoda juhtima asutakse, ning tegi organisatsiooni juhtivspetsialistidele digiühiskonda ja Eesti e-lahendusi tutvustava ettekande.


Vabariigi Presidendi Kantselei
Avalike suhete osakond
Tel 631 6229