- Reset + PDFPrindi

"Ilves: Janukovõtš saab veel Ukraina otsust muuta", Postimees

Ukraina riigipea Viktor Janukovõtš ja president Toomas Hendrik Ilves
© Raigo Pajula

26.11.2013

Eesti president Toomas Hendrik Ilvese sõnul ei mõista ta Kiievi otsust peatada lepingu sõlmimine Euroopa Liiduga, kuid Ukraina riigipeal Viktor Janukovõtšil on võimalus veel olukorda muuta.

Ilvese kinnitusel ei saa Kiievi läinudnädalasest otsusest peatada riiki euroliidule lähemale toova assotsiatsioonileppe sõlmimine, mis pidi allkirjad saama sel nädalal Leedu pealinnas Vilniuses toimuval idapartnerlusriikide tippkohtumisel, teha lõplikke järeldusi ukraina rahva tuleviku osas.

«Ukraina praegune valitsus tegi oma tänase valiku. Nende valik ei olnud Euroopa Liit. Mida see tähendab uue valitsuse ja näiteks viie või kümne aasta perspektiivis, on novembris 2013 vara ennustada,» märkis riigipea Postimehele saadetud kommentaaris.

Ilves juhtis tähelepanu ka Ukrainas mitmendat päeva kestvatele protestidele, kus inimesed avaldavad meelt ELi toetuseks ning nõuavad Janukovõtši tagasiastumist ning vangistatud ekspeaminister Julia Tõmošenko vabastamist.

«Eesti teadis omal ajal väga hästi, et meid ei taha mitte niivõrd Euroopa Liit, aga meie tahame Euroopa Liitu.»

Presidendi hinnangul on ise Vilniuse tippkohtumisele sõita lubanud Janukovõtši võimuses veel Ukraina otsust muuta. «Tema on ju Ukraina president,» rõhutas Ilves. «Ütlesin ka president Janukovõtšile, kui ta Tallinnas käis, et korraga ei saa sõita kahes taksos. Paraku tundub just soovina sõita kahes taksos hiljuti Kiievis kõlanud väide, et loobumine assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppest Euroopa Liiduga on taktikaline otsus, aga Ukraina strateegiliseks eesmärgiks jääb lõimumine ELiga.»

Ilves tõi Ukrainale ja teistele idapartnerlusriikidele – Gruusiale, Moldovale, Valgevenele, Armeeniale, Aserbaidžaanile – eeskujuks Eesti kogemust. «Eesti teadis omal ajal väga hästi, et meid ei taha mitte niivõrd Euroopa Liit, aga meie tahame Euroopa Liitu. Ja selle nimel töötasimegi, sageli ületades eelarvamusi, millega põrkusime.»

Ilvese sõnul peavad idapartnerid esmalt ise otsustama, kas nad soovivad tihedamaid suhteid ELi või Venemaa juhitava Tolliliiduga, mis presidendi sõnul näib ühe suurriikliku protektsionistliku ambitsioonina.

«Kui otsus on tehtud Euroopa Liidule lähenemise kasuks, siis tuleb seda ka oma inimestele seletada ja seletada ja veel kord seletada, hirmud ja kõhklused hajutada,» märkis Ilves. «Ning loomulikult on möödapääsmatud reformid, mida iga riik suudab ainult ise teha. Sõbrad saavad aidata, nõu anda, oma kogemusi jagada. Kodutöö peab igaüks ise tegema, sageli mugavust, populismi ja ka, nagu oleme näinud, välissurvet trotsides,» lisas president, kes rõhutas ka julguse ja tööka kannatlikkuse vajadust.