- Reset + PDFPrindi

"Toomas Hendrik Ilves: baltlased kohtuvad Obamaga koos", Pärnu Postimees

27.08.2013

Kalev Vilgats


Vastab Toomas Hendrik Ilves, Eesti Vabariigi president


Reedel kohtub USA president Barack Obama Washingtonis Eesti, Läti ja Leedu presidendiga. Valges Majas räägitakse Euroopa-USA julgeoleku- ja majandusalasest koostööst, NATO muutumisest vastavalt ajale, küberturvalisusest ja energiajulgeolekust, inimõiguste ja demokraatlike väärtuste edendamisest maailmas.

Pärnu Postimees sai president Ilvest eile Strandis usutleda.


Härra president, kohtumisel USA kolleegiga on arutlusel lai ring küsimusi. Mis on neist Eestile olulisim?

Ei oska öelda, et üks asi oleks rohkem või vähem tähtis kui teine, sest Balti riigidki vastutavad eri asjade eest. Ma ei saa öelda, et kui Leedu vastutab energeetika eest, oleks see meile kuidagi vähem oluline. Sellist järjestust ma küll ei teeks.


Kas teid võetakse vastu ainult n-ö kolm ühes paketis või on kavas neljasilma jutuajamisi?

Mina erinevalt paljudest presidentidest olen korduvalt rääkinud nelja silma all president Obamaga, nii et see pole suur küsimus. Kohtume temaga kolmekesi ja leian, et see on loomulik, kui head sõbrad omavahel nõu peavad ja avameelselt juttu ajavad. See on tähtis Balti piirkonna ja USA liitlassuhete tugevdamisel, samuti osa laiemast Atlandi-ülesest koostööst.


President Ilves on Obamaga kohtunud viiel korral. Võrdluseks: Soome ja USA presidendi omavahelist kohtumist pole olnud 14 aastat ning tubli tosin aastat on möödas Rootsi peaministri viimatisest kokkusaamisest USA riigipeaga.