- Reset + PDFPrindi

"Financial Times: Eesti õpetab ja julgustab Lätit", Postimees

24.04.2013

Richard Milne, FT


Keset lätlaste skeptitsismi ja euroala raputusi leiavad ühisrahaliitu pürgiva Läti liidrid lohutust Eesti kogemustest, kus euro populaarsus pärast selle kasutuselevõttu tunduvalt tõusis.

«Nüüd on Eesti üks euro tugevamaid toetajaid. Alles äsja võeti see siin kasutusele ning rahvas on rahul,» ütleb Eesti peaminister Andrus Ansip.

Euro hüvede osas on optimistlik ka Eesti president Toomas Hendrik Ilves.

«Pärast iga [euroga liitumise] protsessis astutud sammu taastus investorite usaldus üha enam. Euro on meie jaoks järjekordne asi, mis meid ELiga ühte seob. See [euro] aitab stabiliseerida meie majandust ning võtab ära hirmu ja riski,» ütleb Ilves.

Samas rõhutavad eestlased, et Lätil tuleb õppida, kuidas leevendada elanikkonna hirme.

Nad rõhutavad jõuliselt, et Läti valitsus peab avalikkusele hoolikalt selgitama, mida euro tähendab ja mida ühisrahale üleminek endaga kaasa toob – sellist infokampaaniat Riia veel korraldanud ei ole.

Eesti keskpanga asepresidendi Madis Mülleri sõnutsi on eriti oluline informeerida lätlasi hindade kerkimise võimalusest.

«[Meil Eestis] oli kampaania, millele kirjutasid alla nii jaemüüjad kui ettevõtted: me ei tohiks hindu ümardada ja väikest hinnatõusu genereerida,» ütleb Müller.


Artikkel Postimehe veebilehel.