- Reset + PDFPrindi

President Ilvese kõne tseremoonial, millega tähistati Poola ja USA liitumist küberkaitsekeskusega 17. novembril 2011

17.11.2011

Lugupeetud minister, suursaadikud ja kindralid, daamid ja härrad!

Mul on au ja rõõm seista täna siin ja tervitada kaht uut küberkaitse kompetentsikeskuse liiget. Poola ja Ameerika Ühendriigid on NATOs põhiliitlased ja julgeoleku toetajad. Eestil kui keskuse asukohariigil on uhke tunne olla teie kõrval.

Mind kutsutakse sageli paljudesse maailma riikidesse rääkima küberkaitsest – rõhutama selle tähtsust, kirjeldama meie nõrkusi ja jagama Eesti kogemusi. Täna ei pea ma seda tegema. Enamik siinviibijaid oskab sellest kindlasti palju paremini rääkida, kuigi 2011. aastal ei peakski sellest enam nii palju kõnelema.

Tean, et keskus on selle päeva nimel rasket tööd teinud. Kuid raske töö peab jätkuma, sest meie riigid ja NATO ootavad tulemusi. Nad ootavad uusi ideid, leidlikke soovitusi ja konkreetseid lahendusi. Keskus ei suuda teha kõike ega hakkagi kõike tegema – peamine ülesanne on leida kohad, kus saab väärtust kõige rohkem suurendada.

Keskus on küberkaitsekoolituse ja -õppuste, rahvusvahelise õiguse ja teadlikkuse suurendamise alal teinud eeskujulikku tööd. Olen veendunud, et ta jätkab samas vaimus.

Kuigi keskus on rahvusvaheline sõjaline asutus, on selle tugev külg just see, mis ühendab mõttekoja intellektuaalse jäikuse professionaalsete sõdurite tõhususe ja pragmaatilisusega. Tegemist on silmapaistva näitega targast kaitsest ja rahvusvahelise koostöö vahendist. See on küll aabitsatõde, kuid küberkaitses ei saa eesmärke täita ilma koostööta.

Tänan Ameerika Ühendriike aktiivse osalemise eest keskuse töös alates selle asutamisest. Ilma selle toetuseta ei oleks me praegu nii edukad. Samuti loodan, et tänane sündmus kiirendab tulevaste liikmete liitumisprotsessi.

Aitäh teile kõigile!