- Reset + PDFPrindi

President Toomas Hendik Ilvese jõulutervitus 24. detsembril 2012

24.12.2012

Head kaasmaalased,


Jõuluaeg, mil oleme oma lähedaste kõrval ning mõtetes nendega, kes on meie seast lahkunud, meenutagu kõigile olulise tähtsust ja ebaolulise tarbetust. Meenutagu see aeg ühtehoidmist ja märkamist, üksteise ärakuulamist ja rahulikku meelt, vastastikku austust ja viisakust.

Niisamuti on ka meie riigiga. Hoolimine ja mõistmine teevad Eesti tugevamaks, meie maa paremaks ja rahva ühtehoidvamaks. Paljudel inimestel ja peredel on praegu Eestis raske. Seda enam on tarvilik lähedaste, naabrite ja oma kogukonna liikmete toetamine, olgu selleks vajalik tegu või lihtsalt hea sõna, mida minu kurvastuseks näib meil sageli nappivat. Tahame ju kõik, et Eestis ei jäeta kedagi hätta ning igaüks, kes abi vajab, seda abi ka saaks. Selline hoolimine ja mõistmine aitavad hoida meie riiki.

Siin pidagem oluliseks teiste arvamuste ära kuulamist ning nendegi mõtete austamist, millega me ise nõustuda ei pruugi. Peame pidama kindlaks, lausa puutumatuks väärtuseks sõnavabadust nii Eestis kui ka kaugemal. Sellest loobumine võib näida kerge, kuid nii loobuksime ka hoolivusest ja austusest oma rahva, oma riigi vastu. Me ei tee seda.

Sel pakaselisel päeval mõelgem aga tänutunde ja lugupidamisega politseinikele, päästjatele, meedikutele, samuti kaugel teenivatele Eesti sõduritele, kes ka jõulupühade ajal seisavad meie kõigi turvalisuse eest. Nad väärivad meie tunnustavat meelespidamist.

Vaadates ettepoole, peaksime ehk kõik senisest enam märkama ka oma kaasteeliste tublidust ja õppima neid selle eest tänama. Üks lihtne, siiras lause “Sa oled tubli olnud.” või “Sa oled hästi hakkama saanud.” peaks olema sageli iseenesestmõistetav, vähim, millega oma tublisid inimesi saame tunnustada ja julgustada.

Rahulikku jõuluaega meie kõigi mõtetesse ja tegudesse!