- Reset + PDFPrindi

President Ilves: tahan näha kaitseväelastes tegusust ja energiat, aga ka kriitikameelt ja laia silmaringi

14.11.2013

President Toomas Hendrik Ilves kutsus kaitseväe 95. aastapäevaks saadetud tervituses mõtlema, milline peab olema järgmiste aastakümnete kaitsevägi ja riigikaitse laiemalt.

"Millise struktuuriga, milliste võimete ja rõhkudega riigikaitset me vajame 10, 15 ja 20 aasta pärast? Milliste ohtudega peame silmitsi seisma, milliste liitlastega koostööd süvendama? Milliseid juhte vajame ning kuidas neid juba täna koolitame? Kas ja kuidas on tagatud küpsemiseks vajalik järjepidevus, mis samas ei seguneks mugandumise ja ambitsioonide puudusega?" sõnastas president Ilves vastamist vajavad küsimused. "Mõelgem sellele, sest tänased valikud loovad suure osa homsest tegelikkusest."

Ta meenutas meie kaitseväe kümme aastat kestnud Afganistani-operatsiooni lõppemist suvel 2014: "Eesti on seal kaugel palju ära teinud, aga veelgi rohkem on olnud seda, mis meie võimuses pole olnud. Juba mõne kuu pärast, kui Camp Bastionis on uksed suletud, peame senisest suurema tähelepanu pöörama kodustele asjadele – kinnistama seda, mis on hästi ning muutma seda, mis veel nii hästi pole. Mõlemat ju leidub."

Riigikaitse kõrgeima juhina soovib president Ilves, et kaitseväelaste hulgas oleks rohkem Teeme ära! suhtumist.

"Tõsi, see on niigi olnud riigikaitse valdkonna suhteliseks tugevuseks mitme teise elualaga võrreldes, kuid pealehakkamist, raamidest väljapoole mõtlemist ja tegutsemist ning heas mõttes hulljulgust võiks veelgi rohkem olla. Nii nagu ei saa kunagi valmis vaba riik, ei saa kunagi valmis ka kaitsevägi. Tahan näha enam tegusust ja energiat, aga ka kriitikameelt ja laia silmaringi," pöördus riigipea kaitseväe poole.

"Üks asi on mul lisaks südamel, mis võib ju tunduda triviaalsusena, aga ometi pole seda. Nimelt palun, et kaitsevägi tähtsustaks praegusest enam kõigi kaitseväelaste füüsilist vormi. Teatava regulaarsusega kuulen ajateenijatelt, aga ka tegevteenistuses olevatelt professionaalidelt, et igapäevast kehalist aktiivsust ei väärtustata piisavalt. Ma ei pea siin silmas korra-kaks aastas ette tulevat üldfüüsilise ettevalmistuse testi, vaid üldist sportlikku ellusuhtumist. Ühiskonnas, kus meeste tervisenäitajad on murettekitavad, peab just ohvitserkond olema eeskuju ja suunanäitaja," tõdes president Ilves.

Ta tänas veelkord ohtlikel välisoperatsioonidel osalenud kaitseväelasi, tunnustades nende vaprust, professionaalsust, patriootlikkust ning kogu kaitseväele soovis õnne, eneseusku, vastupidamist.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229