- Reset + PDFPrindi

PILTUUDIS: President Ilves kõneles Helsingis piiriülestest e-teenustest

PILTUUDIS: President Ilves kõneles Helsingis piiriülestest e-teenustest © Jussi Hellsten (Slush 2013)

13.11.2013

"Meie soov on muuta e-teenused naaberriikidega piiriülesteks ja ühildatavateks. Selline koostöö oleks ühtlasi eeskujuks ülejäänud Euroopale," ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Helsingis toimuval rahvusvahelisel infotehnoloogia ja idufirmade konverentsil Slush.

President Ilves tõi ühe näitena, et Pärnut külastav Soome pensionär saaks kodumaal välja kirjutatud digiretseptiga võtta oma ravimi välja Eesti apteekides. "Koostööd võiksime alustada naaberriikidega Põhjalas ja Baltikumis ning sealt edasi üle Euroopa," lisas ta. Riigipea tõdes, et selline koostöö eeldab riikide üleseid turvalisust tagavaid regulatsioone ja standardeid.

Kuuendat korda Helsingis toimuval konverentsil Slush, millest võtavad osa eksperdid ja huvilised üle maailma, kõneles president Ilves ka tänapäeva infotehnoloogilistest väljakutsetest, ohtudest ning võimalustest, tutvustades samas Eesti e-valitsemist ja e-teenuseid.

Eesti e-valitsemise teenuseid kasutab peaaegu 100% elanikkonnast, enamus pangatehinguid toimub interneti kaudu, 25% häältest antakse e-valimistel, 97% tulumaksudeklaratsioone esitatakse elektrooniliselt ning ravimid saadakse apteegist digiretseptiga. Eestlased on andnud üle 140 miljoni digiallkirja.

Konverentsil esineb lisaks Eesti riigipeale mitmeid teisi mõjukaid isikuid, nende seas endine Skype'i tegevjuht Niklas Zennström, endine Nokia tegevjuht Jorma Ollila ning Soome peaminister Jyrki Katainen.

Täna õhtul lendab riigipea edasi Berliini, et juhtida homme Euroopa pilvandmetöötluse arendamise nõukoja koosolekut, mille eesmärgiks on edendada piiriüleste digitaalsete avalike teenuste kasutust Euroopa ettevõtluses ning avalikus sektoris. President Ilves asus nõukoda juhtima eelmisel aastal Euroopa Komisjoni palvel, viimati kohtusid nõukoja liikmed sel suvel Tallinnas.

President Ilves esineb neljapäeval ka Euroopa Komisjoni korraldatud pilvandmetöötluse teemalisel konverentsil "Euroopa avaliku sektori valmisolek pilvandmetöötluseks" ("Readiness for Cloud Computing in the European Public Sector") avakõnega.

Tagasi Eestisse jõuab riigipea neljapäeva hilisõhtul.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229