- Reset + PDFPrindi

Eesti riigipea ÜRO peasekretärile: maailm vajab ÜRO-d, kes oleks mõjukas ja kellega arvestatakse

15.11.2013

"Maailm vajab ÜRO-d, kes oleks mõjukas ja kellega arvestatakse," ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes koos Evelin Ilvesega tervitas täna Kadriorus Eestisse visiidile saabunud ÜRO peasekretäri Ban Ki-moon'i ja tema abikaasat Ban Soon-taek'i.

"Maailm vajab sellist ÜRO-d, kelle resolutsioonidel oleks kaalu ja kelle tegevus aitaks tõesti kaasa maailma paremaks ja rahulikumaks muutmisele, ka sellistes pingekolletes nagu Lähis-Ida," sõnas Eesti riigipea. "See tähendab, et ÜRO peab olema dünaamiline, kelle eest maailm ära ei libise."

President Ilvese sõnul tähendab ÜRO mõjukus ka seda, et ÜRO juhtorganitesse, sh Julgeolekunõukogusse, tuleb kaasata rohkem 21. sajandi mõjukaid riike. Seeläbi paraneks ka geograafiline tasakaal organisatsioonis.

"Olen veendunud, et ÜRO peab peegeldama neid muutusi, mis on maailmas toimunud ligi 70 aasta jooksul, pärast ÜRO loomist," kinnitas Eesti riigipea. "Soovin ÜRO peasekretärile ja kõigile liikmesriikidele tarkust ja jõudu vajalike muudatuste tegemisel."

President Ilves rõhutas, et Eesti peab oluliseks demokraatia levikut ning on maailmas esirinnas riigivalitsemise e lahendite edukal rakendamisel ja partneritele tutvustamisel: "Riigivalitsemise e-lahendid, vaba ja turvalise interneti kasutamine suurendab valitsemise läbipaistvust, ühiskonna kaasatust riigijuhtimisse ning toetab majanduse arengut ja kasvu."

ÜRO peab üleilmse organisatsioonina seisma selle eest, et interneti areng jätkuks ka tulevikus kõikide osapoolte kaasatusel, nagu lepiti kokku Tunises 2005, mis tähendab, et Internet peab jääma samaaegselt nii turvaliseks kui ka vabaks, ütles Eesti riigipea. Tema sõnul peavad väljendusvabadus, nagu teisedki põhiõigused olema tagatud nii offline kui ka online ning Internetivabaduse koalitsiooni asutajariigina seisab Eesti kindlalt internetivabaduse eest.

President Ilves meenutas, et Eesti e-lahendite vastu tuntakse maailma eri piirkondades aktiivset huvi, mistõttu soovime, et ÜRO oleks meile partner ideede ja lahendite tutvustamises.

Kõneldes Euroopa Liidu lähikonna demokraatlike riikide vööndi laiendamisest, kinnitas Eesti riigipea: Idapartnerluse tippkohtumiselt Vilniuses vajame assotsiatsioonileppe ja vabakaubandusleppe allkirjastamist Ukrainaga ning parafeerimist Gruusia ja Moldovaga, sest aeg selleks on küps.

"Kõrvalt tulev poliitiline ja majanduslik survestamine, et takistada naaberriikide Euroopa Liidu suunalist lõimumist, on kahetsusväärne," lisas ta.

Eesti soovib, et ÜRO jätkaks tähelepanu pööramist rahvusvaheliste kuumade kriiside kõrval ka külmutatud konfliktidele nagu Transnistria Moldovas, Abhaasia ja Lõuna-Osseetia Gruusias ning Mägi-Karabahh.

"Ent seejuures tohi siduda nende konfliktide vaevalist lahendust ja sellega seotud riikide arenguid, ka nende lõimumist edukate rahvusvaheliste organisatsioonidega, näiteks Euroopa Liiduga," rõhutas president Ilves.

Ta kinnitas Eesti soovi võimalust mööda suurendada oma osalust ÜRO rahuvalves.

Evelin Ilves ja Ban Soon-taek külastavad Tallinnas Ukraina kultuurikeskust ja Eesti Lastekirjanduse Keskust.

President Ilves annab ÜRO peasekretäri ja tema abikaasa auks ametliku õhtusöögi.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229