- Reset + PDFPrindi

Eesti riigipea kohtus Gruusia president Mihheil Saakašviliga ja osales Ukraina-teemalisel arutelul

25.09.2013

ÜRO 68. Peaassamblee avanädalale saabunud president Toomas Hendrik Ilves kohtus New Yorgis Gruusia president Mihheil Saakašviliga ja osales Poola korraldatud Ukraina-teemalisel arutelul.

Presidendid Ilves ja Saakašvili arutasid oktoobris toimuvate Gruusia presidendivalimistega seonduvat.

"Gruusia poliitilised ja majanduslikud reformid, teie sammud õigusriigi suunas on olnud muljetavaldavad ning Gruusia sõbrad loodavad, et see kõik jätkub," ütles Eesti riigipea, toetades taas kord Euroopa Liidu ja Gruusia assotsiatsiooni- ja kaubanduslepete parafeerimist EL idapartnerluse tippkohtumisel Vilniuses tänavu novembris.

President Ilvese sõnul on osa Euroopa Liiduga lõimumisest õigusriigi põhimõtete järgimine ning võimu ja opositsiooni teineteist arvestav suhtlemine, kus pole kohta kättemaksul ega vägivallal, sest: "Eilne opositsioon võib täna valitsuse moodustada nagu tänane valitsus võib homme opositsioonis olla."

Eesti riigipea osales Poola presidendi Bronisław Komorowski korraldatud Ukraina-teemalisel arutelul, kus kõne all oli Ukraina Euroopa perspektiiv ning sellega seonduvad väljakutsed. Kohal oli ka Ukraina liider Viktor Janukovitš.

"Euroopa Liit peab toetama Ukrainat ajal, mil ta on sattunud poliitilise ja majandusliku surve alla oma soovide tõttu liikuda lähemale Euroopa Liidule," tõdes president Ilves, õhutades samas Ukrainat süvendama euroopalikke reforme, mis tõestavad riigi tuleviku valikut. "EL idapartnerluse tippkohtumisel Vilniuses on kavas allkirjastada Ukrainaga assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepped, millega nii Ukraina kui ka Euroopa Liit kinnitavad – igal riigil peab olema õigus ise ja vabalt oma tee valida."

Eile kõneles president Ilves ka Columbia ülikoolis, mis kuulub USA parimate ülikoolide gruppi Ivy League ja on ühtlasi riigipea enda alma mater. Riigipea esines loengusarja Maailma Liidrite Foorum raames küberkaitse ja internetivabaduse teemal ning kohtus dekaani James J. Valentiniga.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond