- Reset + PDFPrindi

President Ilves: ülikooli pääsemise ainus mõõtühik on üliõpilase ja õppejõu vaimsed võimed

31.08.2012

"Rahvusülikool kui institutsioon on me iseolemises võtmetähtsusega ja seega on ülikooli rektori käes arvestatav osa rahvuskultuurilisest võtmekimbust," ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Tartu Ülikooli uue rektori Volli Kalmu ametissenimetamisel.

"Lahkuv rektor Alar Karis hoidis ja kasutas neid võtmeid hästi, kartmata sealhulgas avada uusi uksi. Ma tänan teda hea töö ja akadeemilise maailma teenimise eest," tunnustas riigipea.

Tartu Ülikool on üks neist sammastest, millel seisavad eesti rahvas ja Eesti riik, tõdes riigipea, lisades: "Kuigi ülikool on meie rahva jaoks loodud, ei mahu ülikooli kunagi kõik. Ülikool peab rahvast teenima. Aga kui kõik on ülikoolis, kujuneks sellest hoopis iseenese teenimine."

Ülikool taasloob vaimueliiti, aga see ei tähenda sugugi, et ülikoolis peaks viljeldama elitarismi selle mõiste negatiivses tähenduses, sõnas president Ilves.

"Traditsiooniliselt ongi just ülikoolide vaba vaim ja seisuslike vaheseinte puudumine pakkunud võrdsust. Seepärast pole ka tänasel Eesti ülikoolil muud võitlust ja ülesannet, kui kaitsta ja kindlustada eliidi taasloomine 21. sajandil võimalikult egalitaarsel põhjal," kõneles president Ilves. "See tähendab, et ülikooli ja vaimueliiti pääsemise teel ei tohi ühtki kodanikku takistada ei majanduslikud, rahvuslikud või muud piirajad. Ainus mõõtühik, mis siin majas töötama peab, on üliõpilase, aga ka õppejõu vaimsed võimed. Ja muidugi valmisolek ränga ja sihikindla tööga neid võimeid maksimaalselt arendada."

Kui see on võitlus, mida rektor Kalm pidama hakkab, siis see on väärt võitlus ja jõudu talle selleks, pöördus riigipea Tartu Ülikooli uue rektori poole.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229