- Reset + PDFPrindi

President Ilves: Eesti vajab põhjamaist ausust ja läbipaistvust, kus riik on meie ühine omand

10.09.2012

Usaldus oma riiki, perekonda ja kaaskodanikesse on meie suurim väärtus; eelkõige vastutavad selle usalduse hoidmise eest poliitikud – president, parlamendi ja valitsuse liikmed, kohaliku omavalitsuse esindajad, ka iga ametikandja, ütles president Toomas Hendrik Ilves Riigikogu uue tööaasta avaistungil.

Mistahes mäng selle usaldusega nõrgestab, õõnestab ja kahjustab Eestit, hoiatas riigipea: "Ja seetõttu olen ma ka väga mures, kui poliitika ja raha seosed ei ole laitmatult selged ja läbipaistvad. Olen mures, kui valijad ja rahvas hakkavad kahtlustama, et parteid ja nende esindajad riigivõimu asutustes elavad mingite oma, vaid neile endile teada olevate ja kehtivate reeglite järele."

President Ilves rõhutas taas vajadust korrastada erakondade rahastamist ja edendada poliitilist mitmekesisust: "Vabas ühiskonnas ei saa võimukohad olla suletud. Vastupidi: alati peab säilima terve konkurents, aus kriitika, selge vastutus. Erakondade rahastamise süsteem, valimiskorraldus ja parlamendi töökord on hakanud konkurentsi piirama, valimisolukorras on tekkinud koguni kõlvatu konkurents."

President Ilves kutsus olema kriitiline näiteks siis, kui poliitikud ja riigivõim suhtuvad lugupidamatusega kodanikesse, ei võta neid kuulda, ega seleta oma otsuseid. Ja kui poliitikutele liiga tehakse, on see sageli ootuspärane "varasema suhtumise tulemus, kumulatiivne vastumeelsus, mis lõpuks väljendub ülepingutatud reaktsioonides".

Vaid meie ise – valijad ja kodanikud – otsustame, millist poliitilist kultuuri ja riigielu õhustikku me tahame, kinnitas riigipea: "Kas bütsantslikku hirmuõhkkonda, kus kodanikke käsitletakse omandi ja orjadena? Või sellist kavaldamist, kus seadused väänatakse poliitikute himudele vastavaks ning millest seejärel võtavad eeskuju kõik ühiskonna liikmed? Või, nagu mulle tundub, tahame ja nõuame, tõesti – nõuame ja ka töötame selle nimel – põhjamaist ausust ja läbipaistvust, kus riik on meie ühine omand."

President Ilvese sõnul peame Eestit parimas võimalikus vormis hoidmiseks taastama usalduse nii hästi ja ruttu kui vähegi suudame.

"Tuleb lõpetada alatute võtetega üksteise ületrumpamine, me peame suhtuma rahvasse suurima võimaliku austuse ja tähelepanuga, leidma võimaluse toetada neid, kes on hädas, kinnitada ka nende usku Eesti tulevikku," kõneles Vabariigi President täna Riigikogus.


Kõne täistekst siin.


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229