- Reset + PDFPrindi

President Ilves Kanadas Halifaxi julgeolekukonverentsil: Kremli propaganda loob paralleelreaalsust

24.11.2014

President Toomas Hendrik Ilves osales Halifaxi esindusliku julgeolekukonverentsi avapaneelis, kus rääkis Ukraina kriisi ja Vene agressiooniga seotud ohtudest liberaalse demokraatia väärtustele nagu vabad valimised, õigusriik ja inimõigused.

"Palju sellest, mida Euroopas tihti enesestmõistetavaks peetakse, on praegu ohus," sõnas Eesti riigipea. Ta rõhutas, et tähtis on paremini mõista ja ühiselt vastu hakata Kremli propagandale, mille üheks eesmärgiks on luua demokraatlikest väärtustest lahknevat paralleelreaalsust.

President Ilvese teine sõnavõtt keskendus interneti rollile maailma majandusarengus ja julgeolekus.

Lisaks esinemistele julgeolekukonverentsil kohtus Eesti riigipea Halifaxis kahepoolselt Kanada välisminister John Baird'i, kaitseminister Rob Nicholsoniga ning endise kaitseministri, Halifaxi konverentsi algataja ja praeguse justiitsministri Peter MacKay'ga. President Ilves tunnustas Kanadat Euroopa julgeolekut puudutavate selgete ja julgete seisukohtade eest, tõdedes, et Kanada ja Eesti seisukohad on Ukraina kriisi küsimustes väga sarnased. Ta tänas Kanadat ka osaluse eest Balti õhuturbes ning kiitis meie riikide koostööd Tallinnas asuvas NATO küberkaitsekeskuses.

Samuti kohtus Eesti riigipea Ameerika Ühendriikide senaatorite Ted Cruzi, John McCaini ning USA rahvusliku julgeoleku agentuuri (NSA) juhi admiral Michael Rogers'iga, NATO asepeasekretäri Alexander Vershbow'ga ning Iisraeli endise pea- ja kaitseministri Ehud Barakiga.

Halifaxi rahvusvaheline julgeolekukonverents toimus viiendat korda ning tõi kokku kõrgetasemelised julgeolekueksperdid ligi kuuekümnest riigist. Kahe päeva jooksul lahati erinevates konfliktikolletes toimuvat ning arutleti julgeolekuolukorra üle maailmas tervikuna.


Halifaxi julgeolekukonverentsi kodulehekülg on http://halifaxtheforum.org/


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229