- Reset + PDFPrindi

President Ilves ÜRO kliimatippkohtumisel: riigid peavad viivitamatult üheskoos ja globaalselt tegutsema

24.09.2014

"Tõestagem üheskoos, et inimkond ei vaja ärkamiseks fataalset üleilmset keskkonnašokki, vaid suudab selletagi mõista, kui tõsiseks ohuks on kliimamuutused meie planeedile," ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes kõneles Eesti nimel New Yorgis ÜRO kliimamuutuste teemalisel tippkohtumisel.

Eesti riigipea nentis oma sõnavõtus, et inimeste poolt esile kutsutud kliimamuutuste mõju ulatub juba miljonite kaaskodanikeni - oleme aastakümneid jahtinud majanduskasvu, tekitades tarbimise ja keskkonnakaitse vahel ohtliku pinge.

"Nende vahel tasakaalu leidmine on raske ülesanne, nagu ka kokkuleppeni jõudmine küsimuses, kuidas seda saavutada. Aeg töötab meie kahjuks. Varsti ei ole me enam võimelised tasakaalu taastama. Seepärast peame tegutsema – ja kohe," märkis president Ilves.

"Meie arvates ei peaks majanduskasv tulema keskkonna arvelt. Eesti on need kaks eesmärki edukalt ühendanud. Oleme teinud alates 1990. aastast tähelepanuväärseid edusamme: meie SKP on kasvanud kuus korda, kuid meie süsinikdioksiidi heitkogus on sama ajaga poole võrra vähenenud," sõnas riigipea.

Viimasel paaril aastal on Eesti investeerinud kliimamuutuste mõju vähendamise projektidesse 400 miljonit eurot. See on üle 2% Eesti aastasest SKPst. Taastuvenergia kasutamisel ja energiatõhususe suurendamisel oleme graafikus või isegi edestame seda. Eesti on pööranud juba pilgu uutele huvipakkuvatele valdkondadele, nagu transpordi keskkonnasõbralikkus ja ressursside efektiivsem kasutamine tööstuses.

"Meie kliimapoliitikal on olnud mitmeid positiivseid kõrvalmõjusid. WHO andmetel on Eestis tänapäeval puhtaim õhk maailmas. Tänu hoonete renoveerimisele oleme vähendanud CO2 heitkogust keskmiselt 30% ning ka inimeste küttearved on tunduvalt vähenenud," loetles president Ilves.

"Kui piiratud ressurssidega väikeriik seda suudab, peaks see olema võimalik ka suuremate ja rikkamate riikide jaoks," lisas ta.

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon kutsus tänaseks kokku liidrid üle maailma nii avalikust, era- kui ka kolmandast sektorist, et arutada kliimamuutuste ja nendega kaasnevate probleemide üle.

Tänane tippkohtumine annab sisendi 2015. aastal Pariisis kliimakonverentsil sõlmitavale globaalsele kliimateemalisele kokkuleppele.

Eestit esindavad kliimamuutuste tippkohtumisel president Toomas Hendrik Ilves ja keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.


Lisainfo kliimamuutuste tippkohtumisest (inglise keeles): http://www.un.org/climatechange/summit/


Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229