- Reset + PDFPrindi

President Toomas Hendrik Ilves vastuseks meediaväljaannetele palvega kommenteerida Ameerika Ühendriikide riigipea Barack Obama visiiti 03.09.2014 Eestisse

15.08.2014

Ameerika Ühendriikide presidendi visiit Eestisse kinnitab meie riikide tugevaid ja tulemuslikke liitlassuhteid, meie ühiseid eesmärke ja ühist tegutsemist.

Mullu augustis rääkisime Valges Majas kohtumisel president Obamaga toonasest rahutust maailmast, globaalsetest ja piirkondlikest julgeolekuohtudest. Nüüd on see küsimus veel põletavam ja fookus on paljudele ootamatult tõusnud Euroopale. Tänavu juunis, president Obama ning Kesk- ja Ida-Euroopa riigipeade kohtumisel Varssavis nimetasime seda kaasaja üheks keerulisemaks kriisiks, mis seab meile kohustuse astuda üheskoos jõulised ja nähtavad sammud vabaduse ja demokraatia kaitseks.

Meie senise julgeolekuarhitektuuri purunemine, mille põhjustas Venemaa agressioon Ukrainas, paneb kõigi demokraatlike riikide ette vastutuse tegutseda oma väärtuste ja julgeoleku kaitsel ühiselt ja otsustavalt.

NATO kui kollektiivse kaitseorganisatsiooni roll on meile määrava tähtsusega. Alliansi Walesi tippkohtumise eel on julgeolek selle mõiste avaras tähenduses president Obama Tallinna-kohtumiste peateemaks.