- Reset + PDFPrindi

President Ilves sõidab töövisiidile Lätti ja Poola

04.06.2014

President Toomas Hendrik Ilves annab täna õhtul Riias, iga-aastasel filosoof Isaiah Berlinile pühendatud konverentsil demokraatlikele väärtustele keskenduva Isaiah Berlini mälestusloengu. Riiast sõidab riigipea edasi Poola, Wroclawisse, kus ta võtab vastu Atlandi Nõukogu Vabaduse auhinna ning on üks peakõneleja kõrgtasemelisel Wroclawi Globaalsel Foorumil, mis koondab Euroopa tipp-poliitikuid ja keskendub Atlandi-ülestele suhetele.

President Ilvese Isaiah Berlini mälestusloengu Riias juhatab sisse konverentsi patroon, Läti riigipea aastatel 1999 – 2007 Vaira Vike-Freiberga. Konverents keskendub kodanike jälgimise ja isikuvabaduse teemale. President Ilvest koguneb kuulama üle 400 inimese, kelle seas on diplomaate, õppejõude ja teadlasi, juriste, ettevõtjaid.

Poolas toimuval Wroclawi Globaalsel Foorumil on tänavu fookuses demokraatia ja julgeoleku kaitsmine Kesk-Euroopas, erilist rõhku pööratakse Ukraina tulevikule ning Euroopa-USA majandussuhetele ja julgeolekukoostööle.

Wroclawi Globaalse Foorumiga meenutatakse Berliini müüri langemist ja kommunistliku režiimi kokkuvarisemist Ida-Euroopas 25 aastat tagasi, 15 aasta eest toimunud NATO itta laienemist ja Euroopa Liidu laienemist 10 aastat tagasi. Need pöördelised sündmused, mis ühendasid Euroopat ning meie ühised demokraatlikud väärtused ja Atlandi-ülese koostöö olulisus on ka Eesti riigipea sõnavõttude fookuses.

Wroclaw Global Forumi raames omistatakse president Ilvesele Atlandi Nõukogu (Atlantic Council) Vabaduse auhind (Freedom Award), rõhutades tema rolli demokraatlike väärtuste eest seismisel Euroopas, isikuvabaduse kaitsmisel ning Euroopa-USA suhete edendamisel.

Vabaduse auhinna saavad ka Euroopa Liidu välispoliitikajuht Catherine Ashton, Ungari endine peaminister Miklos Nemeth ja Poola diplomaat Jerzy Kozminski, Maidani vabadusvõitlejate nimel võtavad auhinna vastu Kiievi linnapea Vitali Klõtško ning ukrainlased Ruslana ja Igor Lutsenko.


President Toomas Hendrik Ilvese kõnet Riias, filosoof Isaiah Berlin mälestuskonverentsil saab jälgida täna õhtul algusega kell 18:30 reaalajas (kahes keeles, keelt saab valida) portaalide www.delfi.lv ja www.politika.lv vahendusel.


Vabariigi Presidendi Kantselei
Avalike suhete osakond
Tel 631 6229