- Reset + PDFPrindi

President Ilves kohtus Varssavis USA presidendi ning Kesk- ja Ida-Euroopa liidritega

03.06.2014

"Oleme täna silmitsi kaasaja ühe keerulisema kriisiga. Peame kõik koos olema otsustavad, et tulevad põlvkonnad ei saaks meilt küsida: miks me ei teinud midagi vabaduse ja demokraatia kaitseks, kui selleks oli võimalus," rõhutas president Toomas Hendrik Ilves, kes osales Poola riigipea Bronisław Komorowski kutsel täna Varssavis Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama töölõunal koos Kesk- ja Ida-Euroopa riikide liidritega.

"Ukrainas ei ole kodusõda. Seal toimub Venemaa toetatud ja õhutatud separatistide rünnak Ukraina riigi vastu, Ukraina ühtsuse vastu," sõnas president Ilves. "Selle üheks ilmseks kinnituseks, lisaks Krimmi annekteerimisele, on Venemaalt üle piiri Ukrainasse tunginud relvastatud terroristid, keda Vene võimud pole peatanud."

Nii on Venemaa muutnud end konflikti üheks osaliseks, tõdeti Varssavi kohtumisel.

"Ent meie positsioon on selge: Krimmi annekteerimine oli ebaseaduslik ja rikkus rahvusvahelist õigust; Vene võimude korraldatud agressioon muutis kogu julgeolekuarhitektuuri, millele toetus Euroopa alates Helsingi lõppaktist 1975; Vene parlamendi otsus kasutada armeed naaberriikide vastu nn kaasmaalaste kaitseks on absoluutselt lubamatu," loetles president Ilves.

Ukraina vastvalitud presidendi Petro Porošenko kõige keerulisemaks ülesandeks on kaitsta kindlalt Ukraina terviklikkust ning samas saavutada Ukraina-sisene leppimine ja riigi institutsioonide toimimine, president Porošenko tugevuseks on temaga seotud lootus, ütles Eesti riigipea.

"Eesti on valmis koos Ukraina kõigi sõpradega toetama Kiievis algatatud reforme demokraatia, õigusriigi, turumajanduse, läbipaistvuse ja avatuse süvendamiseks, mis on möödapääsmatud eduka ja euroopaliku Ukraina kujunemisel," rõhutas ta.

Varssavi kohtumise teemadeks olid lisaks Venemaa vägivaldsele tegevusele Euroopas piiride muutmisel ja sellest alguse saanud Ukraina kriisile samuti energiajulgeolek ning valmistumine sügiseseks NATO tippkohtumiseks Wales'is.

Eesti riigipea tänas eraldi president Obamat tänase avalduse eest meie regiooni julgeoleku tugevdamise osas. President Ilves tunnustas kõiki teisi liitlasi, kes on panustanud meie piirkonna julgeolekusse: "See on osa NATO vastusest Venemaa tegevusele muuta Euroopa julgeolekupilti, osa alliansi usutava kohaloleku nähtavusest Kesk- ja Ida-Euroopas."

Varssavi kohtumisel osalesid koos Poola ja USA presidentidega Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Slovakkia, Horvaatia, Bulgaaria, Rumeenia ja Ungari riigipead.


Vabariigi Presidendi Kantselei
Avalike suhete osakond
Tel 631 6229