- Reset + PDFPrindi

President Ilves: meil on vaba, aga mitte ühtne Euroopa Liit

President Ilves: meil on vaba, aga mitte ühtne Euroopa Liit © Ondřej Besperát (Aspen Institute Prague)

10.06.2014

Hiljutine majanduskriis ja praegune Ukraina kriis näitab Euroopa Liidu ühtsuse puudumist ning meie nõrkust demokraatlike väärtuste eest seismisel ja julgeoleku tagamisel, leidis president Toomas Hendrik Ilves Praha Aspeni Instituudi iga-aastase konverentsi paneelis. Selles analüüsiti globaalset poliitikat pärast 1989. aastat ning seda, kuidas on kommunistlik minevik mõjutanud Euroopa tänast positsiooni.

President Ilves nentis, et Berliini müüri langemine ja kommunistlike režiimide kokkuvarisemine Ida-Euroopas 25 aastat tagasi, 15 aasta eest toimunud NATO itta laienemine ja Euroopa Liidu laienemine 10 aastat tagasi olid pöördelised sündmused, mis kandsid idealiseeritud ühendatud Euroopa ideed.

"Kui mõtleme, kuhu oleme jõudnud nüüd, 25 aastat hiljem, siis esiteks tundub, et sõnavabadust ja vaba turumajandust võetakse iseenesest mõistetava taustana kõikidele igapäevastele toimingutele. Teise aspektina rõhutan, et hiljutine majanduskriis jagas Euroopa Liidu mitte nn uuteks ja vanadeks liikmesriikideks, vaid reegleid järgivateks ja vastutustundetuteks liikmesriikideks," märkis president Ilves.

"Berliini müüri langemise järel on avanenud ideaalidest palju keerulisem tegelikkus," tõdes Eesti riigipea. "Unelm ühtsest Euroopast on tegelikult osutunud illusiooniks."

Eesti riigipea hinnangul näitab Euroopa nõrkust ühiste väärtuste eest seismisel ka praegune Venemaa tekitatud ja õhutatud Ukraina kriis, mis on pannud kogu läänemaailma silmitsi uue olukorraga. President Ilves sõnas, et selles muutunud Euroopas pole demokraatlik Lääs ikka veel suutnud ühtselt ja ühiselt otsustada, kuidas reageerida.

Euroopa Liit ei tohi Ukraina sündmuste valguses karta jõuliste sammude astumist, mis tähendab samuti sanktsioonide kehtestamist rahvusvahelist õigust rikkunud ja riikide piire sõjaliselt muutnud Venemaa vastu, lisas Eesti riigipea.

Ta rõhutas ka vajadust lähtuda ühtsest julgeolekupoliitikast: "Euroopa Liit peab hülgama kohatise ükskõiksuse ja hakkama meie kõigi julgeoleku järjepidevasse tagamisse tõsiselt suhtuma."

Koos Eesti riigipeaga arutasid Euroopa poliitikat Poola majandusteadlane ja poliitik Danuta Hübner, Ungari endine välisminister Péter Balázs, Slovakkia endine rahandusminister Ivan Mikloš, Ukraina ajakirjanik ja poliitikaanalüütik Mykola Riabchuk ning Praha Aspeni Instutuudi president Michael Žantovský.

President Ilves pidas ühtlasi eile õhtul avakõne konverentsi gaalal, kus Ameerika Ühendriikide endisele riigisekretärile Madeleine K. Albright'ile omistati Aspeni Praha Auhind.

Praha Aspeni Instituut (Aspen Institute Prague) on ideoloogiavaba institutsioon, mille eesmärgiks on pakkuda ühiskondlikult oluliste teemade üle arutlemiseks ja poliitika kujundamiseks vajalikku platvormi, korraldades selleks rahvusvahelisi konverentse ja andes välja erinevaid publikatsioone. Tänavune konverents kannab pealkirja "The Big Bang: 25 Years Since the Annus Mirabilis".

Täna külastab riigipea Raadio Vaba Euroopa toimetust ning lendab edasi Rooma, Euroopa Välissuhete Nõukogu iga-aastasele kohtumisele, kus ta osaleb Euroopa väljakutsetele keskenduvas arutelus.


Vabariigi Presidendi Kantselei
Avalike suhete osakond
Tel 631 6229