- Reset + PDFPrindi

President Ilves Poolas: Ukrainas toimuva valguses peab Euroopa Liit olema oluliselt jõulisem

President Ilves Poolas: Ukrainas toimuva valguses peab Euroopa Liit olema oluliselt jõulisem © Wrocław Global Forum

06.06.2014

"Majanduslikud huvid ei tohi üle kaaluda liberaalse demokraatia põhimõtteid. Euroopa Liit ei tohi karta Ukraina sündmuste valguses astuda jõulisi samme ja kehtestada Venemaale sanktsioone. Me ei saa lähtuda ainult majanduslikust heaolust," ütles president Toomas Hendrik Ilves peakõnelejana kõrgetasemelisel Wrocławi Globaalsel Foorumil, mis koondab Euroopa tipp-poliitikuid ja keskendub Atlandi-ülestele suhetele.

Poolas toimuval Wrocławi Globaalsel Foorumil on tänavu fookuses demokraatia ja julgeoleku kaitsmine Kesk-Euroopas, erilist rõhku pööratakse Ukraina tulevikule ning Euroopa-USA majandussuhetele ja julgeolekukoostööle.

Nii nagu üle-eile Riias peetud filosoof Isaiah Berlini iga-aastasel mälestusloengul, rõhutas riigipea ka täna Wrocławis: "Venemaa tekitatud ja õhutatud Ukraina kriis pole ainult Ida-Euroopa küsimus. Kogu läänemaailm seisab silmitsi uue olukorraga, mille on tekitanud autoritaarne režiim idas. Kõne all on tõsised välised väljakutsed, millega liberaalne demokraatia on pidanud viimase poole aasta jooksul silmitsi seisma."

Wrocławi Globaalse Foorumiga meenutatakse Berliini müüri langemist ja kommunistliku režiimi kokkuvarisemist Ida-Euroopas 25 aastat tagasi, 15 aasta eest toimunud NATO itta laienemist ja Euroopa Liidu laienemist 10 aastat tagasi.

Wrocławi Globaalse Foorumi raames omistatakse president Ilvesele täna õhtul Atlandi Nõukogu (Atlantic Council) Vabaduse auhind (Freedom Award), rõhutades tema rolli demokraatlike väärtuste eest seismisel Euroopas, isikuvabaduse kaitsmisel ning Euroopa-USA suhete edendamisel. Vabaduse auhinna saavad ka Euroopa Liidu välispoliitikajuht Catherine Ashton, Ungari endine peaminister Miklós Németh ja Poola diplomaat Jerzy Koźmiński, Maidani vabadusvõitlejate nimel võtavad auhinna vastu Kiievi linnapea Vitali Klõtško ning ukrainlased Ruslana ja Ihor Lutsenko.


Vabariigi Presidendi Kantselei
Avalike suhete osakond
Tel 631 6229