- Reset + PDFPrindi

"Ilves ootab puhastust", Postimees, 8. juuni 2013

08.06.2013

Andres Einmann


Reformierakonna sisehääletusskandaalist ajendatuna eile parlamendierakondade juhtidega kohtunud president Toomas Hendrik Ilves lausus, et asi pole vaid oravaparteis ning skandaal annab võimaluse õõnestada kogu valimissüsteemi usaldusväärsust ja Eesti mainet.

Tema kinnitusel vajab kõigi erakondade sisedemokraatia põhimõttelist muutust ausamaks ja avatumaks.

«Rõhutan: ühe erakonna sisevalimised ja Eesti e-valimised on nii sisuliselt kui ka tehniliselt kaks täiesti eraldi asja. Seda vahet tuleb teha,» ütles Ilves kohtumisel Reformierakonna esimehe Andrus Ansipi, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimehe Urmas Reinsalu, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehe Sven Mikseri ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaarega.

Ansip ütles pärast Ilvesega kohtumist ajakirjanikele, et Reformierakonna reaktsioon tekkinud kriisile oli kiire ja adekvaatne. «Elus on nii, et kuritegusid pannakse ikka toime, pannakse toime ka demokraatlikes ühiskondades. Paraku tuleb tunnistada, et neid pannakse toime ka tulevikus,» lausus peaminister.

«Oluline on see, kuidas neile kuritegudele reageeritakse. Kui nendele ei reageerita adekvaatselt, siis on tõepoolest demokraatia ohus,» lisas ta.

Mikseri sõnul kahjustab Reformierakonna kriis väga tugevalt erakondliku demokraatia mainet. «Ma usun, et kõige hullem asi, mis erakonda võib tabada, on see, kui ta on avalikkuse silmis muutunud naeruväärseks. Viimased nädalad on Reformierakonda kui mitte selleni tõuganud, siis viinud selle piiri lähedale,» lausus ta.

Savisaar lausus, et Reformierakonna sisevalimiste skandaal vähendab kindlasti e-valimiste usaldusväärsust. «Ma usun, et kui sügisestel valimistel on ka e-valimised, ei saa osavõtt nendest olema kindlasti niisugune, nagu ta sai olema eelmisel korral,» märkis ta.

Reinsalu pidas puhkenud skandaali puhul väga tähtsaks, et see ei kahjustaks Eesti e-valimiste süsteemi mainet. Samuti peab IRLi esimees vajalikuks algatada riigikogus seadusemuudatus, mis sätestaks selgelt vajaduse tuvastada erakonna sisehääletustel valija isik.

Eelmisel nädalal alanud Reformierakonna sisevalimiste pettuse skandaal sai eile Ilvese ja erakonnajuhtide kohtumise järel jätku, kui oravapartei sisevalimistel häältega manipuleerimise tunnistas üles juba kolmas arendusjuht. Pettusi uuriva töörühma juht, riigikogu liige Väino Linde ütles, et Võrumaa arendusjuht Elleri-Kristel Kelp hääletas erakonna sisevalimistel kaheksa inimese eest.

Üleeile tunnistas häältega petmist Viljandi maakonnaorganisatsiooni arendusjuht Ott Kukk, kes üleeile teatas, et lahkub erakonna maine kahjustamise pärast omal soovil parteist. Kui üleeile keskpäeval rääkis Reformierakonna esimees, peaminister Ansip valitsuse pressikonverentsil kahest uuest Viljandimaal ilmnenud pettusejuhtumist, siis pärastlõunaks oli kahtlasi juhtumeid avastatud juba 11.

Ott Kukk tunnistas hääletamist nelja inimese eest, ülejäänud seitsme juhtumi kontrollimist jätkab partei töörühm, mis tuleb tõenäoliselt uuesti kokku esmaspäeval. Nii Ott Kukk kui ka Kelp esitasid Reformierakonnale lahkumisavalduse, partei rahuldas mõlemad avaldused.

Reformierakonna peasekretäri Martin Kuke sõnul kutsub partei järgmise nädala lõpuks kokku erakorralise volikogu, mis peaks arutama töörühma lõppraportit.

Kokku on oravapartei praeguseks tuvastanud 51 hääletusrikkumist tänavustel sisevalimistel.