- Reset + PDFPrindi

"Küüditatute mälestusüritus leidis piinliku lõpu", Pärnu Postimees, 27. märts 2013

27.03.2013

Eno-Gerrit Link, Raido Keskküla


Esmaspäeval Pärnu südalinnas toimunud märtsiküüditamise ohvrite mälestusüritus leidis õõvastava lõpu, kui vaid mõni tund pärast süütamist lükati põlevad mälestusküünlad kopa ja labidate abil linnarahva silme all kokku ja visati autokasti.

Tuhandete põlevate küünalde kokkulükkamisega päädinud ettevõtmise korraldas Isamaa ja Res Publica Liidu Pärnu linnaosakond, mille esindajad palusid järgmisel hommikul toimunu pärast vabandust, kuid olematuks see korraldajate mõtlematust ei tee.

Paljud pärnakad avaldasid sotsiaalmeedia kanalite kaudu Pärnus esmaspäeva õhtul toimunud jõhkra mälestusküünalde koristusaktsiooni peale oma pahameelt. Kirju saadeti nii Pärnu linnavalitsusele kui vabariigi presidendile. Korduvalt helistati Pärnu Postimehe toimetussegi.

Inimesed võrdlesid sellist kohatut käitumist isegi kunagise küüditamisega. Ainult et nüüd uhati autokasti küüditatute mälestuseks põlenud küünlad.


Koristajad said käsu


IRLi korraldatud küüditatute mälestusüritus algas Pärnu kesklinnas Port Arturi kaubakeskuse juures asuval Martensi platsil kella 18 ajal. Järgides MTÜ Tulipisara üleskutset, süüdati kokku 5000 küünalt. Väljakule tõi mälestusküünlaid linnarahvas.

Kõik oli südamlik ja meeliülendav seni, kuni kukkus avalikuks ürituseks loa andnud Pärnu linnavalitsuse lubatud lõpukellaaeg – 21. Kohe pärast seda sõitsid kohale IRLi kuuluva Raul Sarandi juhitud Pärnu linnafirma OÜ Haldusteenused töömehed, kes asusid põlevaid mälestusküünlaid kokku kühveldama.

Mõni minut pärast kella 21 välismaalastest tuttavatega Martensi platsile küünalde süütamist vaatama tulnud MTÜ Kultuur Aitab Hingata juhatuse liige Hannele Känd oli väga üllatunud, kui kopaga traktor põlevaid küünlaid kokku lükkas.

„See oli ootamatu ja väga inetu. Imestasime, miks nii tehakse," ütles Känd, kes samuti esmaspäeva õhtul Martensi platsil küünla põlema pani. „Küünlad sümboliseerisid ju neid inimesi, kes siit küüditati."


Presidendile saadeti kaebekirju


Kännu jutu järgi olid teisedki märtsiküüditamise mälestuspäeval küünlaid süütama tulnud inimesed nähtu peale pahased. "Rääkisin paari inimesega. Nende jutu järgi olid töömehed saanud käsu küünlad kell 21 kokku lükata. Töömeestega ma vaidlema ei läinud, aga need, kes sellise käsu andsid, oleksid võinud enne natukene mõelda."

Hannele Känd märkis, et on ise selliseid üritusi korraldanud, kus küünlad põlema pannakse ja hiljem koristatakse. "See on loomulik, et küünlad pärast üritust ära koristatakse. Küünalde süütamine Martensi platsil oli välja reklaamitud 18–21. Et küünal põleb mitu tundi, oleks võinud neid koristama hakata südaöö paiku, mitte punkt kell 21, kui üritus ametlikult läbi sai."

Pärnus toimunu kohta võttis eile hommikul sõna president Toomas Hendrik Ilves, kes kirjutas Facebookis: "Mul on häbi ja piinlik, et märtsiküüditamise aastapäeva südamlik mälestusüritus Pärnus lõpetati sellisel äärmiselt ebameeldival viisil."

"Loodan, et need, kes sellega seotud olid, selgitavad ja vabandavad," lisas Ilves.

Presidendi avalike suhete nõuniku Toomas Sildami ütlust mööda kirjutati presidendile sotsiaalmeedia vahendusel Pärnus juhtunu kohta mitu kaebekirja. „See viis, kuidas need küünlad kokku korjati, polnud ilmselgelt väärikas ja kohane sellele sündmusele," sõnas Sildam.

Eile hommikul räägitu põhjal kavatses president talle saadetud kirjadele vastata lähiajal.


IRL palus vabandust


Mälestusürituse korraldajate poolt edastas eile vabanduspalve IRLi Pärnu piirkonna juhatuse liige Meelis Kukk.

"Kahetsusväärselt oli vastavalt linnavalitsusele esitatud taotlusele ürituse lõppaeg kell 21 ja sellele järgnes korraldajapoolne Martensi väljaku koristamine," selgitas Kukk. "IRLi Pärnu linnaosakonna nimel palun vabandust ürituse läbi mõtlemata korraldamise eest ja tunnen toimunu pärast siirast kahetsust," sõnas Kukk.

Pärnu linnavalitsus andis eile teada, et nemad kellegi teise põhjustatud inetu käitumise eest vastutust ei võta.

"Pärnu linnavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonnale esitas avaliku ürituse taotluse erakond Isamaa ja Res Publica Liit, kes soovis Martensi väljakul süüdata küünlad küüditamise ohvrite mälestuseks. Sündmuse toimumise ajaks oli märgitud 25. märts 18–21," selgitas linnavalitsuse pressiesindaja Maria Murakas.

"Taotlusele oli lisatud sündmuse kirjeldus ja ajakava, mille juures oli ära toodud koristustööde teostamise aeg. Koristustööd tellib alati sündmuse korraldaja, selle sündmuse puhul siis IRL," sõnas pressiesindaja.

Muraka teatel väljastas linnavalitsus sündmuse korraldamiseks loa, mille lisatingimustes on toodud, nagu enamiku väljastatud lubade puhul, et korraldajal on kohustus koristada sündmuse raames tekkinud olmeprügi kasutusel olnud territooriumilt ürituse ajal ja teha lõppkoristus kahe tunni jooksul pärast ürituse lõppemist.

"Linnavalitsus ei saa võtta enesele vastutust kellegi teise põhjustatud inetu käitumise pärast," märkis Murakas. "Ent kuna selline teguviis riivas tuhandete inimeste tundeid ja see toimus Pärnus, siis palume omalt poolt vabandust kõigi pärnakate ja kõigi eestimaalaste ees," lisas ta.

Pärnus süüdati märtsiküüditamise ohvrite mälestuseks avalikult tuhanded küünlad esimest korda. Tallinnas ja Tartus süüdati tänavu 25. märtsil mälestusküünlaid juba neljandat korda.


Artikkel Pärnu Postimehe veebilehel.